Veckans Räddning vecka 49 – Damian Clara, Brynäs
Publicerad:

Vi har en ny vinnare i Veckans Räddning! Efter att ni röstat på sociala medier så står det klart att Damian Clara, Brynäs, stod för förra veckans vassaste parad.
Varje vecka plockas kandidater ut till Veckans Räddning där ni sedan bestämmer vem som gjorde den vassaste paraden genom att rösta på sociala medier.
Nu är en ny vinnare framröstad: Damian Clara, Brynäs.
Ni ser räddningen i spelaren i nedre högra hörnet.
Röstfördelning
37% Damian Clara, Brynäs
35% Jacob Johansson, Timrå
18% Olof Glifford, HV71
10% Adam Åhman, Växjö
Så går det till:
– På måndagar tas de fyra snyggaste räddningarna från föregående vecka ut.
– En omröstning startas i SHL:s sociala mediekanaler och det är upp till er att bestämma vilken räddning som är allra snyggast.
– Efter några dagars omröstning har vi en vinnare som tituleras Veckans Räddning. Vinnarna presenteras på onsdagar.
– Vid varje landslagsuppehåll tas utvalda räddningar ut som går vidare till att tävla om Årets Räddning. Den omröstningen sker under tiden som SM-slutspelet pågår.