Frölunda och Luleå har skaffat bra utgångsläge
Publicerad:

Semifinalerna i Champions Hockey League är igång. Både Frölunda och Luleå har satt sig i ett utmärkt utgångsläge efter att ha bortavunnit första matchen mot Brynäs respektive Zug.
Brynäs – Frölunda 0-2
Powerplay var en nyckel när Frölunda tog kommandot i CHL-semifinalen mot Brynäs. Båda lagets mål i 2-0-segern kom nämligen i den spelformen. Ivar Stenberg, i sin första match efter JVM-guldet, pricksköt 1-0 mitt i den första perioden, och lagkaptenen Max Friberg spädde på till 2-0 mitt i den tredje perioden. Lars Johansson var omutlig i kassen och räddade totalt 17 skott. Noterbart är att Nicklas Lasu spelade sin 92:a CHL-match, och därmed klev upp i topp i tidernas matchliga i turneringen. Returen spelas i Göteborg nästa vecka.
Målskyttar Brynäs: –
Målskyttar Frölunda: Ivar Stenberg, Max Friberg
Zug – Luleå 2-3
Luleå har skaffat ett utmärkt utgångsläge i semifinalen mot Zug då man tog en 3-2-seger på bortaplan. Det stod 1-1 en bit in i andra perioden innan Luleå gjorde sitt segerryck, där Isac Hedqvist prickade in 2-1 i boxplay och där Ben Tardif kunde skyffla in 3-1 en stund senare. Zug fick in en reduceringspuck i slutperioden, men närmare än så kom inte schweizarna. Returen spelas i Luleå nästa vecka.
Målskyttar Luleå: Heikki Liedes, Isac Hedqvist, Ben Tardif
Bra att veta: Matchserierna avgörs i bäst av två matcher där det totala resultatet räknas. Är det lika målmässigt efter två matcher så väntar övertid och sedermera straffar.