Går för dubbel: "Vill inte upprepa 2024-hösten"

Publicerad: 6 min läsning

Genomgång Skellefteå

Skellefteå vann SM-guld i våras. Nu hoppas man ta två SM-guld i rad, något som inget lag lyckats med sedan västerbottningarna själva gjorde det 2013 och 2014. "Ingen hos oss är intresserade av att uppleva samma hemska säsongen-efter-guldet-året som vi hade senast", säger backveteranen Arvid Lundberg.

Skellefteå vann SM-guld både 2013 och 2014.

Nu hoppas klubben, en modern stormakt i SHL, på att göra det som ingen annan klubb lyckats med sedan dess, nämligen att ta två raka SM-guld igen. 

– Det är något som är oerhört svårt att lyckas med, men spelar vi våra kort rätt så har vi bra chans, säger veteranbacken Arvid Lundberg. 

– Vi vill absolut vinna igen, det är inget att hymla om. Spelar man i Skellefteå så tävlar man alltid om SM-guld. 

Att ett lag vinner två år i rad händer sällan. Förklaringarna är flera. Att SHL är en tajt liga med många potentiella vinnarlag är en del i det, men också att mättnad, förkortad försäsong och övertro på egna kapaciteten kan påverka ett guldlag. 

Guldbaksmälla är ett välkänt uttryck. 

Skellefteå åkte själva på en sådan 2024. 

Efter att ha tagit guld under våren hade man svårt att hitta nivån under hösten. Guldtränaren Robert Ohlsson fick lämna. Det dröjde en halv säsong innan man kom igång. 

Samma scenario vill man inte ska hända igen och det är också något man snackat om. 

– Vi har pratat om det där flera gånger under både stora och små möten. Ingen av oss som var med då är intresserade av att uppleva samma hemska säsongen-efter-guldet-året som vi hade senast, säger Lundberg. 

Nära en perfekt säsong

Han fortsätter: 

– SHL är en så jämn liga att det krävs väldigt lite för att det inte ska gå bra, som en nöjdhet eller mättnad, medveten eller omedveten, och det vet vi om. Vi har inte råd med någon mättnad och vi lärde oss en del 2024. Än så länge tycker jag att starten på den här säsongen varit väldigt bra, vi har en fin känsla. Vi är hungriga efter nya framgångar. 

260423 Skellefteås Arvid Lundberg under final ett i SHL mellan Skellefteå och Rögle den 23 april 2026 i Skellefteå. 
Foto: Ola Westerberg / BILDBYRÅN / COP 117 / OW0223
ishockey ice hockey shl svenska hockeyligan swedish hockey league skellefteå rögle sm-final 1 BILDBYRÅN

Arvid Lundberg, trotjänare och defensivt backankare i Skellefteå. 

Det finns ingen perfekt säsong, men om det hade funnits så var Skellefteå nog nära den förra vintern. 

Man vann serien, gjorde flest mål, var bäst i både powerplay och boxplay, hade få skadeproblem och växte allteftersom under säsongens gång. 

I slutspelet unnade man sig till och med lyxen att spela sina målvakter i varannan match. Båda var lika bra.

– Det var en fantastisk säsong på många sätt. Det var det bästa laget jag spelat i. Vi hade så många bra spelare med spets på alla positioner. Vi var bra både offensivt och defensivt och hade två bra målvakter. 

Bästa laget du spelat i alltså?
– Ja, jag tycker det.

Truppen är intakt 

Ni hade en fin uppåtgående kurva hela vintern också?
– Ja, vi spelade inte vår bästa hockey i inledningen. Det var lite trevande. Någonstans närmre jul så lyfte det verkligen, efter det gick vi som tåget. 

I stort sett hela truppen sedan i fjol är intakt till i år. De få tappen är förvisso något fler än nyförvärven, men Skellefteå har också ett knippe unga spelare som är redo att axla större roller. 

– Jag tror bara det är till vår fördel att vi har i princip samma lag. Vi känner varandra, många har spelat tillsammans länge och vi vet hur vi fungerar. Det gynnar oss bara.

260502 Skellefteås huvudtränare Daniel Hermansson under final fem i SHL mellan Skellefteå och Rögle den 2 maj 2026 i Skellefteå. 
Foto: Mathias Bergeld / BILDBYRÅN / kod MB / MB1371
ishockey ice hockey shl svenska hockeyligan swedish hockey league final skellefteå rögle BILDBYRÅN

Skellefteå-tränaren Daniel Hermansson blev mästare under sin debutsäsong som huvudtränare i SHL.

Nu har också Daniel Hermansson blivit varm i kläderna. Han fick kröna sin debutsäsong om huvudtränare i SHL med att bli guldvinnare. 

– Det tar alltid tid att lära känna nya tränare. Han är väldigt duktig, speltekniskt skicklig, och växte under säsongen. Han hade många bra idéer och är en riktig hockeyälskare. Det passade oss perfekt. 

Återupplivade rivalmöten

Vi summerar: en kanonsäsong i fjol, intakt trupp och medvetna lärdomar från 2024 för att undvika en guldbaksmälla.

Det känns som Skellefteå är laget att slå i år. 

– Det tror jag verkligen. Det känns som att många lag har värvat bra och tagit in namnkunniga spelare, men jag tror inte man ska underskatta vår kontinuitet och vår rutin. Vi har gått hela vägen med det här laget och vet vad som krävs, det är något som vi ska ha till vår fördel. 

Vad talar för er?
– Just kontinuiteten tror jag. Det och att vi har fantastiskt målvaktsspel, vi står inte och faller med en målvakt som vissa andra lag gör. Bredden där är en nyckel för oss. Vi har fantastisk spets i offensiven och lojala defensiva spelare. Vi har det mesta. 

Krydda under säsongen blir de återupplivade rivalmötena mot Björklöven. Matcher som inte minst Skellefteå-pojken Arvid Lundberg personligen ser fram emot.

– Jag är uppvuxen med mötena mellan lagen, det är med modersmjölken att inte tycka om Björklöven. Jag har väntat hela mitt liv på att få spela tävlingsmatcher mot dem, det ska bli helt underbart. 

Spelartruppen

Målvakter: Linus Söderström, Strauss Mann, Jani Lampinen 

Backar: Jonathan Pudas, Viktor Grahn, Pontus Johansson, Arvid Lundberg, Emil Djuse, Måns Forsfjäll, Rasmus Bergqvist, Frans Haara

Forwards: Rickard Hugg, Oscar Lindberg, Mikkel Aagaard, Valter Lindberg, Pär Lindholm, Hudson Fasching (NY), Andreas Johnson, Victor Stjernborg, Oskar Vuollet, Andro Kaderli (NY), Zeb Forsfjäll, Jonathan Johnson, Viggo Nordlund, Jonathan Davidsson 

Huvudtränare: Daniel Hermansson 

Noterat...

– Oscar Lindberg hade en dominant säsong i fjol. Han gjorde 67 poäng och vann poängligan med elva poängs marginal (före kedjekamraten Rickard Hugg). Lindberg blev också utsedd till årets forward, årets MVP och slutspelets mest värdefulla spelare. 

– Förstakedjan med Lindberg, Hugg och Mikkel Aagaard kombinerade in 166 poäng förra säsongen.

– Jonathan Pudas gjorde 40 eller fler poäng för fjärde gången förra säsongen. Ingen annan back har gjort det mer än två gånger. Lagkaptenen fick också pris som årets back i SHL. 

260502 Skellefteås Victor Stjernborg jublar efter final fem i SHL mellan Skellefteå och Rögle den 2 maj 2026 i Skellefteå. 
Foto: Simon Eliasson / BILDBYRÅN / COP 159 / MB1371
ishockey ice hockey shl svenska hockeyligan swedish hockey league final skellefteå rögle jubel sm-guld sm-guld 2026 svenska mästare BILDBYRÅN

Victor Stjernborg har redan hunnit vinna tre SM-guld.

– När Victor Stjernborg lyfte bucklan i våras så blev han den yngste spelaren att ha vunnit tre SM-guld. Den dåvarande 22-åringen (numera 23 år) har tidigare vunnit med Växjö 2021 och 2023. 

– Skellefteå var bäst i både powerplay och boxplay förra säsongen. 

– Skellefteå-keepern Strauss Mann höll nollan i tio matcher förra säsongen. Det är nytt SHL-rekord. 

Statistik 2025/26

Tabellplacering: 1
Inspelade poäng: 108
Målskillnad: +61 (182-121)
Powerplay: 31,8% (1)
Boxplay: 84,3% (1)
Poängkung: Oscar Lindberg, 67 poäng (30+37)

Almen Bibic, expertkommentator TV4

"Det här är laget att slå, i och med fjolårets SM-guld. Skellefteå har fått behålla stora delar av förra årets trupp. Ligans mest profilerade förstakedja är intakt, där Oscar Lindberg är härföraren. På backplats finns Jonathan Pudas som styr ligans farligaste powerplay. Strax bakom finns Pontus Johansson, som mycket väl kan bli årets back. Målvaktssidan är på högsta SHL-nivå. De har alla ingredienser att återupprepa förra säsongen. Skellefteå har jag som min tydliga favorit. De slutar på en förstaplats."

Samtliga lag presenteras på SHL.se inför säsongsstart. Ni hittar en sammanställning över alla artiklar här

Jonas Gustavsson