Fem heta rekordjakter i slutspurten

Publicerad:

Nio omgångar återstår av grundserien så nu går vi in i slutspurten. Här är fem heta rekordjakter att följa den kommande månaden.

Strauss Mann jagar tionde nollan

Strauss Mann har under säsongen tangerat rekordet för flest nollor under en säsong. Skellefteå-keepern har hållit nollan nio gånger, lika många gånger som Oscar Alsenfelt, 2016/17, och Fredrik Norrena, 2003/04, lyckats med tidigare. En nolla till räcker för att gå upp som ensam rekordhållare alltså.

Noterbart är att Mann höll sin nionde nolla redan sjätte december, men det har alltså inte blivit någon nolla sedan dess. Nu ökar också konkurrensen i Skellefteå-buren då Linus Söderström är klar för spel igen, efter att ha missat hela säsongen så här långt på grund av skada. 

Poängrekordet inom räckhåll för Oscar Lindberg

Oscar Lindberg har haft en makalös säsong. Skellefteå-centern har gjort poäng på löpande band, och efter 43 matcher har han gjort 61 poäng och toppar poängligan med fjorton (!) poängs marginal. 61 poäng är den femtonde bästa poängnoteringen någonsin i SHL, och då återstår alltså nio omgångar. 

34-årige Lindberg har ett poängsnitt som pekar mot 73 poäng, och når han dit är det den näst bästa poängnoteringen någonsin. Poängrekordet är också inom räckhåll, och innehas av Håkan Loob som gjorde 76 poäng 1982/83 (noterbart är att Loob gjorde sina poäng på blott 36 matcher). 

251120 Skellefteås Jonathan Pudas jublar efter 2-3 under ishockeymatchen i SHL mellan Rögle och Skellefteå den 20 november 2025 i Ängelholm. 
Foto: Niclas Jönsson / BILDBYRÅN / COP 273 / NO0381
ishockey ice hockey shl svenska hockeyligan swedish hockey league rögle skellefteå bbauto jubel NICLAS JÖNSSON / BILDBYRÅN

Jonathan Pudas levererar en ny stark poängsäsong.

Jonathan Pudas snittar mot backrekord

Jonathan Pudas har för fjärde gången i karriären sprängt 40-poängsvallen i SHL. Det ska ses i ljuset av att ingen annan back lyckats göra 40 poäng två gånger. 32-åringen har hittills gjort 44 poäng på 43 matcher under säsongen, och snittar alltså över en pinne per match. 

Skellefteå-backens poängsnitt håller också rekordtempo. Just nu pekar snittet på 53 poäng, och rekordet för en back är just 53 poäng och sattes av David Petrasek 2009/10. Blott två backar har lyckats göra 50 poäng under en säsong, där det förutom Petrasek handlar om David Rundblad som gjorde prick 50 poäng 2010/11. 

260207 Frölundas Ivar Stenberg jublar efter 4-3 under ishockeymatchen i SHL mellan Luleå och Frölunda den 7 februari 2026 i Luleå. 
Foto: Simon Eliasson / BILDBYRÅN / COP 159 / SE0361
ishockey ice hockey shl svenska hockeyligan swedish hockey league luleå frölunda jubel BILDBYRÅN

Ivar Stenberg – bara 18 år, men redan en producerande spelare i SHL. 

Ivar Stenberg kan nå toppnotering

Ivar Stenberg slog igenom i slutspelet förra säsongen och i vinter har den 18-årige talangen tagit nya kliv, både spel- och poängmässigt. Frölunda-talangen har gjort 30 poäng på 34 matcher under säsongen, och snittar alltså nästan en poäng per match – trots att han är 18 år och alltså har ytterligare ett år som junior. 

Poängrekordet för en spelare som är 18 år eller yngre finns inom räckhåll. Stenberg har ett snitt som pekar mot totalt 38 poäng, och rekordet, som innehas av Daniel Sedin från 1998/99, är på 42 poäng. 

Frölunda har ett strålande powerplay

Serieettan Frölunda har haft ett otroligt bra powerplay under säsongen. Efter 43 spelade matcher så har laget en effektivitet på 35,11 % – och det är rekordbra. 

Sedan statistiken började mätas tillförlitligt, från 1999, så har Skellefteå noterat den bästa powerplay-statistiken över en säsong, där man hade en effektivitet på 34,01 % 2023/24. Just nu är Frölunda bättre än rekordsiffran, och har alltså chansen – om man håller i sitt powerplay – att notera en ny toppnotering i rekordböckerna. 

Jonas Gustavsson