Skjuter ner oron kring baksmälla: "Har starka ledare"

Publicerad:

Genomgång Luleå

I våras tog 29 års väntan slut. Luleå tog ett efterlängtat SM-guld och det har varit segeryra i Norrbotten sedan dess. Nu är det dags för en ny säsong – och frågan är om det finns risk för en guldbaksmälla? "Det tror jag inte, vi har många starka ledare som driver det här", säger lagkaptenen Erik Gustafsson.

1996 vann Luleå sitt första historiska SM-guld.

Därefter har norrbottningarna under många säsonger varit ett topplag och nosat på guldet, men inte nått ända fram. I våras, 29 år senare, tog väntan äntligen slut när Luleå plockade hem sitt andra SM-guld.

Att Luleå har ett starkt lag inför den här säsongen också råder det ingen tvekan om.

Den stora frågan är: finns det risk för guldbaksmälla?

Det förefaller ju inte osannolikt att det skulle vara svårt att mobilisera den kraft som krävs för att vinna igen, precis efter att ha vunnit ett guld som man så länge längtat efter.

– Jag förstår tanken, men tror jag ändå inte det blir så, säger lagkaptenen Erik Gustafsson. 

– Vi har en stark spelartrupp med mycket karaktär som har ett driv framåt. Visst, starten kanske kan bli lite kämpig för oss, men vi har många starka ledare som driver det här, så jag är inte orolig.

Låg omsättning i truppen

Erik Gustafsson medger dock att förra säsongen lever kvar i honom fortfarande.

– Jag vet inte om man någonsin kommer landa i att vi vann guld. Det var så mycket som hände, så mycket man redan glömt, och sedan kommer det upp nya detaljer och historier som väcker minnen igen, säger han. 

– Det var både glädje och lättnad att vinna det där guldet, men personligen känner jag att jag kan släppa ner axlarna lite nu. Nu har vi ändå vunnit ett guld, nu kan vi kanske lätta på pressen lite och spela ut på ett annat sätt. Jag menar inte att vi är nöjda, vi vill vinna igen, men jag tror vi kan slappna av lite också, och genom det förbättra våra prestationer. 

Att vinna skapade sug av att vinna mer?
– Så är det ju. Vi är glada och stolta över det vi har gjort, men vi måste vara proffsiga nog att kunna vända blad och pusha framåt. Hela staden och länet brinner för det här, vill fortsätta framåt, sedan vet vi vilket hårt jobb som krävs. 

250503 Luleås Erik Gustafsson jublar under firandet av Luleå hockeys SM-guld vid Södra hamn den 3 maj 2025 i Luleå. 
Foto: Simon Eliasson / BILDBYRÅN / COP 159 / SE0318
ishockey ice hockey shl svenska hockeyligan swedish hockey league luleå sm-guld sm-guld 2025 svenska mästare jubel SIMON ELIASSON / BILDBYRÅN

Erik Gustafsson med LeMat-pokalen i våras – nu gör Luleå en push för att vinna två år i rad.

Senast en klubb lyckades vinna två år i rad var Skellefteå som vann både 2013 och 2014. Det är enda laget som lyckats sedan 2002, alltså på 23 säsonger. Nu ska Luleå göra ett försök. 

– Vi har satt oss i en rolig sits där vi har chansen att vinna två år i rad, och vi ska försöka bevisa att det går, även om det är en svår uppgift. 

Blickar vi i truppen så är stora delar av guldlaget intakt. De två stora tappen är Marcus Hardegård och Linus Omark. Samtidigt har man fyllt på med etablerade spelare, som Oscar Engsund, Otto Leskinen, Jesper Kotkansalo och Heikki Liedes.

– Vi har bara tappat några spelare, men fått in bra ersättare. Det är bra att ha lite omsättning, men inte för mycket, för att skapa lite ny energi. Jag tycker vi har ett bra lag på pappret, så nu är det bara att gasa, säger Gustafsson. 

Hockeyn är glödhet i Luleå

Snackisen kring Luleå inför förra säsongen var att man hade adderat mycket skicklighet på forwardssidan, för att bli vassare framåt – utan att för den delen tappa sin starka identitet som ett strukturerat lag som är oerhört jobbiga att möta.

Det gav framgångar.

Årets lag är byggt på samma sätt: det finns en stark grundstruktur, men också väldigt mycket finess i offensiven. 

– I många matcher förra säsongen spelade vi kanske inte vår bästa hockey men var tajta bakåt, och med den spets vi hade då, och som jag tycker vi har i år också, så räckte det med ett powerplay-läge för att vi skulle göra mål och vinna matcher. Vi stal matcher som vi kanske inte förtjänade att vinna, men alla vinster byggde oss och gav mycket självförtroende. Det är en styrka att veta att man kan vinna trots att spelet inte stämmer helt och hållet. 

Hockeytemperaturen har varit het länge i Luleå men det kändes som den skruvades upp ytterligare med guldet i våras... eller?
– Det känns som att hela staden och länet andas ishockey, och det är kul att känna den glädje och kärlek som finns. Guldet vann vi för supportrarnas skull, nu ska vi försöka göra det en gång till. 

Spelartruppen

Målvakter: Matteus Ward, Joel Lassinantti 

Backar: Erik Gustafsson, Oscar Engsund (NY), Frédéric Allard, Jesper Sellgren, Otto Leskinen (NY), Jesper Kotkansalo (NY), Pontus Själin, Edvin Hammarlund, William Håkansson 

Forwards: Isac Hedqvist, Brian O'Neill, Filip Eriksson (NY), Mathias Bromé, Eetu Koivistoinen, Heikki Liedes (NY), Markus Nurmi, Pontus Andreasson, Anton Levtchi, David Granberg, Jonas Berglund, Einar Emanuelsson, Jakob Ihs-Wozniak 

Huvudtränare: Thomas Berglund 

250501 Luleås Frederic Allard ublar med sin medalj efter final sex i SHL mellan Luleå och Brynäs den 1 maj 2025 i Luleå. 
Foto: Maxim Thoré / BILDBYRÅN / kod MT / SE0317
ishockey ice hockey shl svenska hockeyligan swedish hockey league final 6 luleå brynäs Sm-guld sm-guld 2025 svenska mästare jubel MAXIM THORE / BILDBYRÅN

En av vårens slutspelsgiganter i Luleå: Frédéric Allard. 

Noterat...

– Detta blir Thomas Berglunds sista säsong som huvudtränare i Luleå. Det meddelade klubben nyligen. "Bulan" går in på sin nionde säsong som huvudtränare. Noterbart är att han varit med och vunnit båda Luleås guld: som spelare 1996, som tränare 2025.

– Nyvärvade backen Otto Leskinen ådrog sig en skada under förra säsongen, och finns inte med till säsongsstart. När han är spelklar är oklart, men det har pratats om att han kan missa halva säsongen.

– Frédéric Allard hade ett makalöst slutspel i våras. Han utsåg till slutspelets mest värdefulle spelare efter att bland annat ha slagit nytt assistrekord och nytt poängrekord för backar. 

– Oscar Engsund är tillbaka i Luleå efter två säsonger i Småland, där han spelade med moderklubben Oskarshamn samt HV71. 32-åringen har tidigare gjort sju säsonger i klubben, och under fyra säsonger var han också assisterande lagkapten.

– Joel Lassinantti är den målvakt som hållit flest nollor i SHL:s historia, med totalt 53 stycken i grundserie och slutspel. 

Statistik 2024/2025

Tabellplacering: 2
Inspelade poäng: 92
Målskillnad: +28 (157-129)
Powerplay: 20,59% (12)
Boxplay: 77,93% (7)
Poängkung: Mathias Bromé, 39 poäng (19+20)

Almen Bibic, expertkommentator TV4

”Det är Thomas ”Bulan” Berglunds sista dans med mästarna. Att klubben redan nu väljer att gå ut med att det är hans sista säsong kan man se från olika perspektiv, men med tanke på tidpunkten, alltså så här tidigt inpå säsongen, så gör det att man skapar sig utrymme för att i lugn och ro hitta en bra ersättare och slipper hamna i ett pressat läge där man tar fram en paniklösning sent under våren. Ser vi på laget så har man en succésäsong bakom sig, och de står sig starkt i år också med en bra målvaktssida, en pålitlig backsida och en bred forwardssida med offensiv spets. Den stora frågan handlar om hur man orkar ladda om efter vårens guldfirande. Det finns otroligt mycket potential i det här laget, och det i kombination med att det är ”Bulans” sista säsong gör nog att många ändå vill kräma ut det sista som finns, för att han ska få ett bra avslut. Jag tycker Luleå står med ett stadigt lagbygge och ser dem som ett topp fyra-lag.”

Samtliga lag presenteras på SHL.se inför säsongsstart. Ni hittar en sammanställning över alla artiklar här

Jonas Gustavsson