Alla SHL-lag spelade till sig fördel i CHL-kvarten!
Publicerad:

Kvartsfinalerna i Champions Hockey League inleddes under tisdagskvällen och samtliga svenska lag skapade fördel inför returen. Luleå, Brynäs och Frölunda vann nämligen alla sina matcher.
Kvartsfinalerna avgörs i bäst av två matcher där det totala resultatet räknas. Är det lika målmässigt efter två matcher så väntar övertid och sedermera straffar.
I går spelades första kvartsfinalmötena:
Luleå – Ilves 3-2
Ilves gick rent i grundspelet (tog 18 av 18 poäng) och vann sedan åttondelen tämligen klart – men i den första kvartsfinalen kom första förlusten då Luleå blev för svåra. Norrbottningarna fick en drömstart på matchen där man gick upp i en 2-0-ledning redan i den första perioden efter mål av Brendan Shinnimin och Markus Nurmi. Finländarna reducerade i den tredje perioden, men då svarade Luleå direkt med ett 3-1-mål genom Mathias Bromé. Ilves fick in ytterligare en reducering innan matchen var över, men Luleå har alltså 3-2 inför returen som spelas i Finland.
Målskyttar Luleå: Brendan Shinnimin, Markus Nurmi, Mathias Bromé
Brynäs – KalPa 5-1
Brynäs fick en mardrömsstart mot KalPa med ett 0-1-mål i baken redan efter 25 sekunder, men sedan vaknade Gävle-laget. Axel Jonsson-Fjällby kvitterade några minuter senare, och i andra perioden kom tre nya hemmamål, och i den tredje akten fastställde Axel Andersson slutresultatet till 5-1. Brynäs har därmed skaffat ett gyllene utgångsläge inför returen i Finland, där man har fyra mål att gå på.
Målskyttar Brynäs: Axel Jonsson-Fjällby, Gustav Hillström, Jack Kopacka, Johannes Kinnvall, Axel Andersson
Ingolstad – Frölunda 1-3
Frölunda var enda SHL-laget som fick inleda på bortaplan (och därmed har hemmaplan i den avgörande kvartsfinalen). Ingolstadt hade en 1-0-ledning efter den första perioden, men Frölunda vände på steken i mittperioden via mål av Jere Innala och Henrik Tömmernes. Linus Högberg fastställde därefter slutresultatet till 3-1 i slutperioden. Frölunda har därmed en tvåmålsledning med sig till returmötet på hemmaplan.
Målskyttar Frölunda: Jere Innala, Henrik Tömmernes, Linus Högberg
Returmatcherna spelas 16 december.