• Huvudsponsorer

Tor 12 Okt  (6 matcher)
Fre 13 Okt  (1 match)
Lör 14 Okt  (5 matcher)
Tis 17 Okt  (4 matcher)
Tor 19 Okt  (7 matcher)
Lör 21 Okt  (5 matcher)
Tis 24 Okt  (6 matcher)
Ons 25 Okt  (1 match)
Tor 26 Okt  (5 matcher)

Matchguider: Rögle jagar säsongens första seger mot Luleå

9 januari 2013 17:50

Rögle har inlett 2013 på ett övertygande sätt, då ängelholmslaget så här långt kan stoltsera med två raka vinster. På torsdag är RBK ute efter säsongens första seger mot Luleå Hockey. Omgång 38 innehåller även matcherna Skellefteå-Timrå, MODO-Brynäs, AIK-Frölunda, Växjö-Linköping och HV71 mot Färjestad. Precis som vanligt ger våra matchguider dig allt du behöver veta inför torsdagens nedsläpp.


Luleå - Rögle

I tisdags bröt seriefemman Luleå en tre matcher lång förlustsvit när man tog lagets tredje raka bortaseger (3-1) mot Frölunda. Men tabelljumbon Rögle är samtidigt obesegrade under 2013, då ängelholmslaget alltså har inlett det nya året med två raka vinster, eller 4-3 efter straffar mot MODO och senast 4-3 mot AIK.

– Vi har två raka segrar och hoppas att vi kan få en energikick och bygga vidare på resultaten. Det var inte den vackraste segern senast, men jag vinner hellre så än att plocka upp ytterligare några hedersamma förluster, sådana har vi redan fullt på kontot av, säger Rögles tränare Dan Tangnes till klubbens hemsida och tillägger:

- Luleå har haft det lite motigt senaste tiden, vi ska inte ha någon respekt utan vara med från start. Vi ska inte gå ut och avvakta hur Luleå ska spela, det har vi redan klart för oss, utan istället går ut för att sätta prägel på matchen.

Luleå har förlorat de fyra senaste hemmamatcherna, men Rögle har samtidigt förlorat de sex senaste bortamatcherna. Luleå har sex raka segrar mot Rögle, varav tre har kommit den här säsongen, där segersiffrorna har skrivits till 3-1, 1-0 och senast 2-1.

Luleå saknade senast Sami Sandell, Fredrik Svensson och Linus Klasen.
Luleå Hockey-TV: Tränare Rönnqvist inför matchen

Jakob Lilja och Viktor Lindgren var inte med senast för Rögle. RBK ställer upp på samma sätt som senast och när det gäller skadade Lindgren är rehabprocessen nu i full gång även på is. Comeback beräknas om någon vecka. Allt enligt Rögles hemsida.

Skellefteå - Timrå

Seriens bästa hemmalag och tabelltvåan Skellefteå har vunnit de tre senaste hemmamatcherna, men SAIK kommer närmast från 0-6 mot Linköping. Serieelvan Timrå dock har förlorat de sju senaste matcherna (senast 0-3 mot MODO), inte gjort något mål de fyra senaste matcherna, förlorat de tre senaste bortamatcherna och inte heller gjort något mål de tre senaste bortamatcherna.

Timrå är nu rätt nära att slå det mindre smickrande "mål-rekordet", eftersom medelpadslaget inför torsdagens match i Skellefteå Kraft Arena inte har lyckats göra mål på 245 minuter och nio sekunder. Rekordhavare för tillfället är MODO som gick mållösa i 266 minuter och nio sekunder.

Gällande inbördes möten har TIK 2-1 i matcher, efter vinster med 2-1 efter straffar och 3-1. Senast lagen möttes vann Skellefteå med 4-2.

SAIK mönstrade senast en trupp utan Pierre-Édouard Bellemare, Oscar Möller, Petter Granberg, Erik Forssell och Erik Andersson. Bellemare och Andersson närmar sig spel och kan vara aktuella.

- Det ser positivt ut för båda, men vi får göra bedömningen efter torsdagens förmiddagsvärmning, säger SAIK:s assisterande tränare Stefan Klockare till klubbens hemsida. Möller, Forssell och Granberg saknas dock fortfarande pga skador.

Timrå kom senast till spel utan Robin Lindqvist, Tommy Stenqvist, Joachim Rohdin, Niklas Nordgren och Robin Persson.

– Alexander Larsson kommer inte att spela och Johan Andersson kände sig hängig, så i hans fall får vi se och i Perssons fall vet vi ännu inte hur det blir. Men Rohdin är tillbaka, säger TIK:s tränare Tomas Montén inför matchen till Timrå-TV.

MODO - Brynäs

Tabellsexan MODO, som senast slog länsrivalen Timrå med 3-0, har tagit minst en poäng per match de åtta senaste matcherna och dessutom tagit minst en poäng per match i sina sju senaste hemmamatcher. Tabellsjuan Brynäs förlorade senast med 2-6 mot HV71.

MODO:s Marcel Müller har gjort minst en poäng per match de fyra senaste matcherna. Brynäs Sebastian Lauritzen har assisterat till minst ett mål per match de tre senaste matcherna och lagkamraten Johan Harju har gjort minst en poäng per match de fyra senaste matcherna.

Den här säsongen har lagen drabbat samman vid tre tillfällen, där MODO har vunnit de två senaste med 2-1 och 6-5 efter förlängning. BIF vann dock det första mötet med 2-1 efter förlängning.

Peter Öberg var inte med senast för MODO. Inte heller Oscar Alsenfelt och Ludwig Byström ingick i tisdagens trupp. Vidare tvingades Ladislav Nagy att bryta matchen mot Timrå efter en tackling av TIK:s Johan Andersson. Öberg är nu tillbaka efter sin skada, men Nagy ådrog sig en hjärnskakning och missar därmed matchen. Allt enligt MODO:s hemsida.

Lars Jonsson, Simon Bertilsson, Andreas Thuresson och Victor Berglind (utlånad) saknades senast för Brynäs. Martin Johansson och Mattias Nörstebö var inte heller med i tisdagens laguppställning.

Andreas Thuresson och Martin Johansson saknas på grund av skador. Senast mot HV71 fick även Cody Franson kliva av på grund av skada och ingen av de tre kommer att spela mot MODO.

- Nej, de är inte med på torsdag, men Victor Berglind kommer att ansluta till laget igen, säger BIF:s tränare Tommy Jonsson till klubbens hemsida.

Johan Holmqvist vaktar målet och Christian Djoos kommer att ta Cody Fransons plats bredvid Dennis Persson.

AIK - Frölunda

Serietian AIK har förlorat de tre senaste matcherna, senast 3-4 mot Rögle. Tabellåttan Frölunda har i sin tur två raka förluster, senast 1-3 mot Luleå.

Säsongens inbördes möten har slutat med två vinster (4-2 och 6-3) för Frölunda och en seger (2-1) för AIK.

AIK saknade senast David Lillieström, Josh MacNevin, Christian Sandberg, Dick Tärnström, Christopher Aspeqvist, Esa Pirnes, Tobias Viklund, Joakim Nordström och Alexander Hamberg. Patric Blomdahl är avstängd till och med den 17 januari. Under tisdagen kom beskedet att NHL-meriterade Kristian Huselius tvingas lägga skridskorna på hyllan.

AIK om skadeläget
AIK:s Mattias Janmark inför matchen

Frölunda kom senast till spel utan Mathis Olimb, Fabian Brunnström samt långtidsskadade Pierre Johnsson. Olimb är nu återigen tillgänglig för spel. Däremot är Brunnström fortfarande sjuk.

- Det stämmer, Mathis körde för fullt. Hur vi formerar laget bestäms när vi kommer upp till Stockholm, säger Frölundas assisterande tränare Christian Lechtaler till klubbens hemsida.

Växjö - Linköping

Tabellnian Växjö Lakers har förlorat de fem senaste matcherna, senast 1-2 mot Färjestad. Växjö har vidare gjort färre än två mål per match de tre senaste matcherna.

Torsdagens motståndare, Elitseriens formstarkaste lag Linköping, har vunnit de fem senaste matcherna (senast 6-0 mot Skellefteå) och LHC har även tre raka segrar (8-3, 2-1 och 5-3) mot Växjö. Något som också är positivt för serietrean Linköping är att man har släppt in färre än två mål per match de tre senaste matcherna. Östgötalaget är också seriens bästa bortalag.

– Växjö har spelat bra, men har förlorat de här jämna matcherna som man kanske borde ha tagit poäng i. De har kanske lite mindre poäng än vad de har förtjänat så här långt. Det blir jättetufft, samtidigt är det viktigt att vi håller oss på mattan och inte tror att vi är några världsstjärnor bara för att vi slog Skellefteå med 6-0, säger LHC:s tränare Roger Melin till lagets hemsida.

Växjö Lakers tränare Sam Hallam har tagit ut laget mot Linköping och gör en "extreme makeover" i kedjeformationerna. Samtliga fyra kedjor är nya konstellationer. Dennis Rasmussen och Tomi Kallio fortsätter tillsammans och får Jan Urbas som tredjelänk. Petr Vampola är tillbaka från start och bildar kedja med Erik Josefsson och Liam Reddox. Steve Saviano och Robert Rosén fortsätter också tillsammans, nu med Brad Moran som tredjelänk. Alexander Johansson blir center mellan Johan Markusson och Mikael Eriksson. Johan Andersson blir trettondeforward.

Fredrik Norrena fortsätter i kassen och på backsidan matchas fortsatt samtliga sju backar. Precis som senast saknar Växjö långtidsskadade Noah Welch samt utlånade Tim Heed. Inte heller Gustav Hjalmarsson ingår i truppen. Allt enligt Växjö Lakers hemsida.

Lakers-TV: Alexander Johansson inför matchen

I tisdags kom Linköping till spel utan Mattias Weinhandl och Jesper Pettersson. Linköping räknar med att mönstra samma manskap som senast. Det är dock ett litet frågetecken för Robin Figrens medverkan, uppger LHC på klubbens hemsida.

HV71 - Färjestad

Tabellettan HV71 har vunnit de fyra senaste matcherna, senast 6-2 mot Brynäs, för övrigt jönköpingslagets sjätte raka seger mot Brynäs. HV71 har också vunnit sina tre senaste hemmamatcher samt släppt in färre än två mål per match i sina tre senaste hemmamatcher.

Men seriefyran Färjestad, som närmast kommer från två raka vinster (senast 2-1 mot Växjö) har samtidigt tagit minst en poäng per match de fem senaste matcherna samt släppt in färre än två mål per match i sina tre senaste matcher.

Sett till säsongens inbördes möten har HV71 3-0 i matcher, efter vinster med 3-2 efter förlängning, 4-3 och senast 1-0 efter straffar.

HV71:s Tommy Kristiansen är utlånad och senast saknade HV71 Johan Davidsson pga skada och trion David Petrasek, Rhett Rakshani och Mikko Luoma stod utanför truppen. Sebastian Dyk och JVM-spelaren Filip Sandberg fanns inte heller med i tisdagens laguppställning.

Senast ställde FBK utan Wilhelm Westlund samt de långtidsskadade spelarna Jack Connolly, Sanny Lindström, Mikael Johansson och Oscar Klefbom. Glädjande för Färjestad är att Connolly nu är tillbaka. En ljumskada har hållit amerikanen utanför laget sedan den 21 oktober.

- Jack blir extraforward till att börja med. Det kommer att ta litet tid innan att han är uppe på högvarv så vi kan inte begära för mycket av honom ännu, säger FBK:s tränare Leif Carlsson till karlstadlagets hemsida.

- Nu är jag ordentligt sugen på att börja spela. Det har varit en frustrerande tid att inte kunna vara med och bidra, säger Connolly. För Mikael Johansson kommer det att ta ytterligare någon vecka eller två innan han är färdig för spel, uppger Färjestad.