• Huvudsponsorer

Lör 16 Sep  (5 matcher)
Tis 19 Sep  (2 matcher)
Tor 21 Sep  (7 matcher)
Lör 23 Sep  (7 matcher)
Tis 26 Sep  (2 matcher)
Tor 28 Sep  (4 matcher)
Lör 30 Sep  (7 matcher)

Felix Sandström - slutspelets nionde Coke Zero Hero

12 april 2017 22:15

32 räddningar i den sjätte semifinalen mot Frölunda innebär att Brynäs unge och mycket talangfulle burväktare Felix Sandström tilldelas stipendiet Coke Zero Hero.


David Rautio har lyckats tre gånger, Johan Gustafsson två, Joacim Eriksson, Joni Ortio och Marcus Högberg en. På onsdagen var det dags igen - för nionde gången i ordningen. Felix Sandström tilldelas för sina 32 räddningar och hållen nolla Coke Zero Hero-stipendiet. Sandström blev också en av matchhjältarna för Brynäs när Gävlelaget fixade en sjunde och helt avgörande match i semifinalen mot Frölunda.

Dessutom får Gävlelaget ytterligare 10.000 kronor till klubbens ungdomsmålvaktsverksamhet. I och med David Rautios tidigare tre nollor i slutspelet har Brynäs tilldelats 40.000 kronor av de totalt 90.000 utdelade.

För varje gång en målvakt håller nollan tilldelas klubben 10.000 kr från Coca-Cola. Pengarna går oavkortat till klubbens ungdomsmålvaktsverksamhet.

Läs mer om Coke Zero Hero-stipendiet här.