• Huvudsponsorer

Lör 14 Okt  (5 matcher)
Tis 17 Okt  (4 matcher)
Tor 19 Okt  (7 matcher)
Idag  (5 matcher)
Tis 24 Okt  (6 matcher)
Ons 25 Okt  (1 match)
Tor 26 Okt  (5 matcher)
Fre 27 Okt  (2 matcher)

Matchguider: HV71:s Petrasek når milstolpen 800 matcher

1 februari 2013 18:20

När HV71:s David Petrasek på lördag gästar Färjestad och Löfbergs Lila Arena gör backen elitseriematch nummer 800. Här hittar du också läget i lagen samt intressant statistik inför helgens fem övriga matcher, det vill säga Timrå-Skellefteå, Linköping-AIK, Frölunda-MODO, Luleå-Brynäs och Växjö mot Rögle.


Timrå - Skellefteå

I torsdags slog Timrå Linköping med 4-0, men inför lördagens drabbning i E.ON Arena har TIK samtidigt förlorat sina nio senaste hemmamatcher.

Helgens motståndare Skellefteå har vunnit två raka matcher (1-0 mot Färjestad och senast 2-0 mot Växjö). SAIK har vidare tagit minst en poäng per match de åtta senaste matcherna, släppt in färre än två mål per match de fyra senaste matcherna, vunnit sina fyra senaste bortamatcher samt släppt in färre än två mål per match de tre senaste bortamatcherna.

Så här långt den här säsongen står det 2-2 i matcher mellan lagen, eftersom Timrå vann säsongens två första möten med 2-1 efter straffar och 3-1, innan Skellefteå vann de två senaste matcherna med 4-2 och 3-1.

Timrås Robin Lindqvist och Tommy Stenqvist är långtidsskadade och inte heller Alexander Larsson och Simon Önerud var med i torsdags.

- Larsson, Stenqvist och Lindqvist är borta med skador och Nils Bäckström har ju lämnat laget. Nyförvärvet Rasmus Edström, som kommer från just Skellefteå, kommer inte att spela, säger TIK:s tränare Tomas Montén till klubbens hemsida.Under fredagen presenterade medelpadslaget ett nyförvärv i den tjeckiske forwarden Radek Smolenak och i skrivande stund återstår att se när han kommer till spel.

Radek Smolenak ansluter till Timrå

Skellefteå saknade senast Erik Forssell och Pontus Petterström. Rasmus Edström har lämnat SAIK för Timrå.

Webb-tv: Petter Granberg

Linköping - AIK

Inför lördagens match i Cloetta Center har Linköping två raka förluster, eller 1-4 mot Luleå och senast 0-4 mot Timrå. AIK åker däremot till Östergötland med två raka segrar i ryggen, tack vare 2-1 efter förlängning mot Brynäs och senast 7-1 mot Rögle.

Men Linköping har samtidigt fyra raka hemmasegrar mot AIK och LHC har dessutom fyra raka vinster mot stockholmslaget den här säsongen, där segersiffrorna har skrivits till 4-2, 3-2, 2-1 och senast 3-1.

LHC:s Lee Goren är avstängd och de två långtidsskadade spelare Mattias Weinhandl och Jesper Pettersson saknas sedan tidigare. Nyförvärvet Rastislav Pavlikovsky gör debut i LHC-tröjan, uppger östgötalaget på klubbens hemsida.

Rastislav Pavlikovsky är på plats i Linköping

AIK:s Nicklas Jensen (axel), Fredrik Carlsson (axel) och David Lillieström (J20) var inte med i torsdags.

AIK: Stefan Persson stannar ytterligare fem år
AIK:s Bäckström: ”Jag kommer få gåshud”

Färjestad - HV71

Färjestad, som senast besegrade Brynäs med 7-1, har släppt in färre än två mål per match de tre senaste matcherna, medan HV71 närmast kommer från torsdagens 2-3-förlust mot Frölunda.

HV71:s Jason Krog har gjort minst en poäng per match de sju senaste matcherna.

Sett till säsongens inbördes möten står det 3-1 i matcher till HV71, då jönköpingslaget har vunnit med 3-2 efter förlängning, 4-3 och 1-0 efter straffar. Senast lagen möttes vann dock FBK med 7-4.

Färjestads Patrik Lundh, som saknades senast, är nu tillbaka och går in i en kedja med Mikael Johansson och Jack Connolly. Långtidsskadade Oscar Klefbom och Sanny Lindström saknas sedan tidigare. Färjestad låter vidare nyförvärvet Ari Vallin stå över för att vara spelbar till efter det stundande landslagsuppehållet. Allt enligt FBK:s hemsida.

Skadeläget i HV71: Oscar Fantenberg (tumme), Jesper Williamsson (axel), Sebastian Dyk (knä) samt Johan Lindström som skadades i tisdagens match mot Rögle, uppger HV71 på klubbens hemsida.

Frölunda - MODO

Frölunda, som i torsdags slog HV71 med 3-2, har tagit minst en poäng per match de fyra senaste hemmamatcherna. MODO har i sin tur två raka vinster i ryggen, senast torsdagens 2-1-seger efter förlängning mot Luleå.

Frölundas Magnus Kahnberg har gjort minst ett mål per match de tre senaste matcherna och MODO:s Peter Öberg har gjort minst en poäng per match de tre senaste matcherna.

Lagen möttes så sent som i tisdags och då vann MODO med 6-1. Totalt sett den här säsongen står det 2-2 i matcher, eftersom FHC vann säsongens två första inbördes möten med 7-6 efter förlängning och 4-3 innan MODO vann det tredje mötet med 2-0.

Frölundas målvakt Linus Fernström fick utgå i torsdags mot HV71 med bara drygt två minuter kvar att spela och Mattias Israelsson fick hoppa in i hans ställe - och då Julius Hudacek har saknats på grund av sjukdom garderar sig Frölundas tränare nu genom att hämta hem Patrick Galbraith från Oskarshamn.

- Det ger oss fyra målvakter att välja på, säger FHC:s assisterande tränare Christian Lechtaler till klubbens hemsida.

Göteborgslaget kom senast till spel utan Julius Hudacek och Fredrik Sjöström samt den långtidsskadade duon Pierre Johnsson och Mathis Olimb.

Frölunda-TV: Joel Lundqvist inför matchen

MODO ställer upp med samma manskap som senast, vilket innebär att Kyle Cumiskey fortfarande saknas.

Luleå - Brynäs

Luleå har tagit minst en poäng per match de tre senaste matcherna samt tagit minst en poäng per match i sina fyra senaste hemmamatcher. LHF fick senast dock se sig besegrat av MODO med 2-1 efter förlängning.

Brynäs, som i torsdags förlorade mot Färjestad med 1-7, har förlorat sina fem senaste matcher. Gävlelaget har dessutom gjort färre än två mål per match de tre senaste matcherna.

Inför lördagens match i Norrbotten står det 2-2 i inbördes möten. Brynäs har vunnit med 1-0 och 3-1, medan Luleå har vunnit med 3-2 efter straffar och 8-1.

Luleå saknade senast Pavel Skrbek och Joonas Vihko. Robin Jacobsson har lämnat norrbottenslaget för lördagens motståndare från Gävle. Även Kim Hirschovits har lämnat LHF.

– David Rautio står mot Brynäs, säger LHF:s målvaktstränare Daniel Henriksson till Luleå Hockey-TV.

Brynäs Simon Bertilsson (långtidsskadad), Lars Jonsson (långtidsskadad) och Dennis Persson var inte med senast och Calle Järnkrok utgick i torsdags på grund av en skada.

- Jag har ingen uppdatering om Calle, förmodligen kan han vara borta, men det får vi se. Emil Molin är ju utlånad till Mora nu, men annars är det Jonsson, Bertilsson och Persson som är borta, säger Brynäs assisterande tränare Gunnar Persson till BIF:s hemsida.

Under onsdagen blev det klart att Sebastian Wännström återvänder från Nordamerika till Brynäs och forwarden säsongsdebuterar på lördag. Även nyförvärvet från LHF, Robin Jacobsson, kommer att finnas med i lördagens trupp mot Jacobssons gamla lag Luleå.

Wännström tillbaka i Brynäströjan

Växjö - Rögle

Växjö förlorade senast mot Skellefteå med 0-2 och Rögle har i sin tur två raka förluster efter 1-4 mot HV71 och senast 1-7 mot AIK.

Rögle har vunnit tre av säsongens fyra möten med Växjö, där ängelholmslagets vinster har skrivits till 3-1, 3-1 och 3-0. Däremellan vann Växjö med 3-2 efter straffar.

Växjös Alexander Johansson är inte tillgänglig för spel och Johan Markussons status avgörs från dag till dag. I övrigt är alla friska och krya. Nytt inför matchen mot Rögle är att nyförvärvet Ryan Lasch nu är spelklar. Gustav Hjalmarsson och Tim Heed är utlånade till Karlskrona respektive Västerås. Allt enligt Växjös hemsida.

Webb-TV: Ryan Lasch
Webb-TV: Tomi Kallio
Webb-TV: Noah Welch

Rögle saknar Anton Cederholm (ej uttagen), Thomas Spelling (ej uttagen), Richard Lintner (skadad), Ted Brithén (sjuk) och Tobias Törnkvist (skadad). Martin Gerber står i mål och nyförvärvet Ziga Pavlin debuterar för ängelholmslaget, meddelar man på klubbens hemsida.