• Huvudsponsorer

Slutspelet 2017

Nedan återfinns spelschemat för SM-slutspelet 2017, med reservation för eventuella ändringar. De olika namnen i spelschemat kan, men behöver inte återspegla tabellplaceringen.

Grundregeln i varje slutspelsomgång är att det högst placerade möter det sämst placerade laget i SHL, det näst högst möter det näst sämst placerade laget i SHL och så vidare.

Det högst placerade laget och det tredje högst placerade laget i respektive kvartsfinal och det högst placerade laget i semifinal spelar sina matcher på det första av de två tillgängliga datumen. Ettan och trean i SHL inleder exempelvis kvartsfinalspelet fredag 17 mars, medan de resterande två kvartsfinalserierna inleds lördag 18 mars. Det bäst placerade semifinallaget inleder semifinalspelet lördag 1 april och den andra semifinalserien inleds söndag 2 april.

Åttondel 1        
Lör 11 mar 15:15 Lag Å1 - Lag Å4
Lör 11 mar 18:00 Lag Å2 - Lag Å3
Åttondel 2        
Mån 13 mar 19:00 Lag Å4 - Lag Å1
Mån 13 mar 19:00 Lag Å3 - Lag Å2
Åttondel 3        
Ons 15 mar 19:00  Lag Å1 - Lag Å4
Ons 15 mar 19:00 Lag Å2 - Lag Å3

 

Kvart 1        
Fre 17 mars 19:00 Lag K1 - Lag K8
Fre 17 mars 19:00 Lag K3 - Lag K6
Lör 18 mars 15:15 Lag K2 - Lag K7
Lör 18 mars 18:00 Lag K4 - Lag K5
Kvart 2        
Sön 19 mars 16:00 Lag K8 - Lag K1
Sön 19 mars 16:00 Lag K6 - Lag K3
Mån 20 mars 19:00 Lag K7 - Lag K2
Mån 20 mars 19:00 Lag K5 - Lag K4
Kvart 3        
Tis 21 mars 19:00 Lag K1 - Lag K8
Tis 21 mars 19:00 Lag K3 - Lag K6
Ons 22 mars 19:00 Lag K2 - Lag K7
Ons 22 mars 19:00 Lag K4 - Lag K5
Kvart 4        
Tor 23 mars 19:00 Lag K8 - Lag K1
Tor 23 mars 19:00 Lag K6 - Lag K3
Fre 24 mars 19:00 Lag K7 - Lag K2
Fre 24 mars 19:00 Lag K5 - Lag K4
Kvart 5        
Lör 25 mars 15:15 Lag K1 - Lag K8
Lör 25 mars 18:00 Lag K3 - Lag K6
Sön 26 mars 16:00 Lag K2 - Lag K7
Sön 26 mars 16:00 Lag K4 - Lag K5
Kvart 6        
Mån 27 mars 19:00 Lag K8 - Lag K1
Mån 27 mars 19:00 Lag K6 - Lag K3
Tis 28 mars 19:00 Lag K7 - Lag K2
Tis 28 mars 19:00 Lag K5 - Lag K4
Kvart 7        
Ons 29 mars 19:00 Lag K1 - Lag K8
Ons 29 mars 19:00 Lag K3 - Lag K6
Tor 30 mars 19:00 Lag K2 - Lag K7
Tor 30 mars 19:00 Lag K4 - Lag K5

 

Semi 1        
Lör 1 april 15:15 Lag S1 - Lag S4
Sön 2 april 15:15 Lag S2 - Lag S3
Semi 2        
Mån 3 april 19:15 Lag S4 - Lag S1
Tis 4 april 19:15 Lag S3 - Lag S2
Semi 3        
Ons 5 april 19:15 Lag S1 - Lag S4
Tor 6 april 19:15 Lag S2 - Lag S3
Semi 4        
Fre 7 april 19:15 Lag S4 - Lag S1
Lör 8 april 15:15 Lag S3 - Lag S2
Semi 5        
Sön 9 april 15:15 Lag S1 - Lag S4
Mån 10 april  19:15 Lag S2 - Lag S3
Semi 6        
Tis 11 april  19:15 Lag S4 - Lag S1
Ons 12 april 19:15 Lag S3 - Lag S2
Semi 7        
Tor 13 april 19:15 Lag S1 - Lag S4
Fre 14 april 19:15 Lag S2 - Lag S3

 

Finalerna        
Sön 16 april  15:15 Lag F1 - Lag F2
Tis 18 april 19:15 Lag F2 - Lag F1
Tor 20 april 19:15 Lag F1 - Lag F2
Lör 22 april 15:15 Lag F2 - Lag F1
Mån 24 april 19:15 Lag F1 - Lag F2
Tor 27 april 19:15 Lag F2 - Lag F1
Lör 29 april 15:15 Lag F1 - Lag F2