• Huvudsponsorer

Felix Sandström med Coke Zero Hero nummer tio

24 april 2017 22:45

Brynäs har skaffat sig ett guldgrepp och det är till stor del tack vare Felix Sandström. Målvakten nollade HV71 i Kinnarps Arena, något som ger honom stipendiet Coke Zero Hero.


Med 24 räddningar satte Felix Sandström stopp för allt i Kinnarps Arena på måndagskvällen. Brynäs vann det viktiga bortamötet med HV71 med 2-0, sedan Elias Fälth och Johan Alcén skrivit in sig som målskyttar. Men den största hjälten i Gävlelägret var lagets sista utpost - Felix Sandström.

Målvakten noterades för sin andra nolla i slutspelet och prisas för det genom stipendiet Coke Zero Hero. Priset betyder att Brynäs får 10.000 kronor som tillfaller klubbens målvaktsarbete på ungdomssidan. Sandströms nolla är slutspelets totalt tionde, fem av dessa har Brynäs stått för.

För varje gång en målvakt håller nollan tilldelas klubben 10.000 kr från Coca-Cola. Pengarna går oavkortat till klubbens ungdomsmålvaktsverksamhet.

Läs mer om Coke Zero Hero-stipendiet här.