Burström stannar i Skellefteå AIK fem år till

28 september 2012 15:07

Skellefteå har förlängt kontraktet med Niclas Burström fram till 2017. "Vi ser Niclas som en ledande spelare i Skellefteå AIK i framtiden" säger västerbottenslagets sportchef Lasse Johansson till klubbens hemsida.


Niclas Burström gör nu sin tredje säsong i Skellefteås A-lag och nu är det alltså klart att det blir ytterligare minst fyra säsonger till.

- Vi är jätteglada att han vill stanna här. Vi tror på Niclas och han kommer att vara en viktig spelare i många år framöver, säger sportchefen Johansson till klubbens hemsida.

Burström om sitt nya kontrakt:
- Jag trivs bra så när det kom på tal att de ville förlänga så var det inte mycket att fundera på för min del. Det känns rätt.

Den 21-årige backen ser positivt på sin framtid i Skellefteå.
- För mig gäller det nu att träna hårt och bli så bra som möjligt och det är i den här föreningen och den här miljön med bra ledare som jag känner att jag kan bli det. Det känns som att jag gått framåt varje år. Framförallt som person.