Niclas Bergfors till Linköping

4 maj 2016 10:35

Linköping meddelade på onsdagen att ytterforwarden Niclas Bergfors från KHL-laget Amur Khabarovsk är klar för klubben.


Niclas Bergfors har tidigare spelat i SHL för Södertälje, men lämnade Sverige inför säsongen 2004/2005 för Nordamerika. Väl där blev det 173 matcher i NHL och 257 i AHL. De senaste fyra säsongerna har 29-åringen dock spelat i Ryssland och KHL. På 228 matcher i KHL gjorde forwarden 130 poäng. Nu står det alltså klart att han återvänder till Sverige för spel med Linköping.

– Det ska bli väldigt kul att komma hem till Sverige och spela. Linköping känns som ett väldigt bra val, föreningen har någonting väldigt bra på gång och jag är väldigt förväntansfull, säger Bergfors.

Bergfors har tecknat ett tvåårskontrakt med Linköping och klubbens General Manager Fredrik Emvall är nöjd med sitt senaste nyförvärv.

– Jag är väldigt glad att Niclas har valt Linköping som klubb nu när han kommer hem till Sverige. I Niclas får vi en forward som har bra meriter från spel i NHL, AHL och KHL. Det är en riktigt bra hockeyspelare som kommer att dra på sig LHC-tröjan i höst, säger Emvall till klubbens hemsida.