• Huvudsponsorer

Tisdag Tis 29 Oktober Okt
Torsdag Tor 31 Oktober Okt
Lördag Lör 2 November Nov
Torsdag Tor 14 November Nov
Lördag Lör 16 November Nov
Torsdag Tor 21 November Nov

Nedsläpp: Alexander Steen kliver in i Elitserien

25 september 2012 17:48

Under eftermiddagen meddelade MODO att man tar in NHL-spelaren Alexander Steen. St Louis Blues-spelaren går också rakt in i MODO:s trupp i kvällens match mot Brynäs. Här kan du även läsa mer om tisdagkvällens fyra övriga matcher, där Rögle ställs mot Timrå, Luleå gästar Färjestad, HV71 tar emot AIK och Frölunda drabbar samman med Skellefteå.


Rögle - Timrå

Nykomlingen och tabelltian Rögle kommer närmast från en 1-2-förlust mot MODO. Senast kom Rögle till spel utan Martin Strbak. Vidare tvingades Fredrik Warg att kliva av matchen i lördags på grund av skada. Båda två saknas även i kväll.

I lördags kom seriesjuan Timrås första förlust under ordinarie tid, då man till slut fick se sig besegrat av HV71 med 4-2. Hör TIK:s tränare Tomas Montén sammanfatta den matchen och blicka fram emot matchen mot Rögle. Precis som senast kommer Timrå till spel utan Tommy Stenqvist och Robin Lindqvist.

Färjestad - Luleå

Tabellelvan Färjestad jagar lagets första trepoängare för säsongen, men i kväll får karlstadlaget tuffast tänkbara motstånd då man ställs mot serieettan Luleå Hockey, som i sin tur har fyra raka vinster i ryggen.

Färjestad saknar Johan Larsson sedan tidigare. Anton Grundel tvingades bryta lördagsmatchen mot Frölunda och han är inte heller med i kväll.

Luleås Fredrik Svensson (som gör säsongsdebut) och Robin Jacobsson bildar ett nytt backpar när LHF kommer till spel med 12 forwards och 8 backar. Johan Gustafsson vaktar målet. Sami Sandell och Jens Jakobs var med senast, men i kväll finns ingen av dem med i LHF:s laguppställning.

Luleå Hockey-TV: LHF:s ass. tränare Berglund inför matchen
Luleå Hockey-TV: Linus Persson inför mötet med FBK

Brynäs - MODO

Senast kom Brynäs till spel utan Lars Jonsson och Dennis Persson.
- Det blir samma trupp som senast, säger Brynäs tränare Tommy Jonsson till gävlelagets hemsida.

Brynäs-TV: Gunderson om hans magiska mål i lördagens 3-1-seger mot Linköping och inför matchen mot MODO.

I lördags tog tabellåttan MODO säsongens första seger när man slog Rögle med 2-1. Långtidsskadade Samuel Påhlsson och Mattias Ritola saknas sedan tidigare. Jens Westin är utlånad.

Vid det här laget har nog ingen missat att NHL-spelaren Alexander Steen är klar för MODO och går rakt in i kvällens trupp mot Brynäs. Centern Steen bildar i kväll kedja med Marcel Müller och Ladislav Nagy. Steens intåg leder till att Tomas Marcinko hamnar utanför truppen den här gången.

HV71 - AIK

Tabelltvåan HV71 mönstrar en skadefri trupp, där kvällens andrakedja består av Rhett Rakhshani, Jason Krog och Jesper Fasth.

HVTV träffar tränare Ulf Dahlén, Sebastian Dyk (plus ett gästspel av Per Ledin) inför kvällens match.

Saknas i AIK: Stefan Johansson (hand) och Esa Pirnes (lår). Josh MacNevin ansluter i oktober.

– Pirnes hoppas vi är tillbaka på torsdag. På fredag tar Stefan bort gipset, så han kanske har två veckor kvar ungefär, säger AIK:s tränare Per-Erik Johnsson till klubbens hemsida och fortsätter:

- HV71 är ett lag som ligger tvåa i Elitserien och har många bra enheter. Ett lag som ligger tvåa får du ha heltäckning för. Vi ska vara noggranna. I kväll ska vi bara ut och släppa lös det vi har inom oss.

Enligt laguppställningen ser även Dick Tärnström ut att saknas i kväll.

Frölunda - Skellefteå

Skellefteå har förlorat de tre senaste matcherna och inför kvällens match har Frölunda tre raka hemmasegrar mot SAIK. Nu jagar Frölunda säsongens första hemmaseger.

– Vi gjorde många bra saker i Karlstad senast, det ska vi fortsätta med, säger göteborgslagets tränare Kent Johansson till klubbens hemsida och tillägger:

- Känslan är bra, till och med väldigt bra.

Inför matchen fanns frågetecken på Dick Axelsson och Mathis Olimb, men alla utom Christoffer Persson (hjärnskakning) är tillgängliga för spel. Även Magnus Kahnberg, som klev av senast, är nu tillbaka. Oliver Bohm hoppar in i truppen som back i stället för Persson.

Frölunda-TV: Rapport från måndagens träning

I lördags kom Skellefteå till spel utan Pierre-Édouard Bellemare, Petter Granberg, John Klingberg, Oscar Möller och avstängde Joakim Lindström. Lindström är nu tillbaka i laget, men de fyra andra saknas även i kväll. Ryan Vesce ansluter till truppen i oktober.

Skellefteå-TV: Ass. tränare Bert Robertsson inför matchen