• Huvudsponsorer

Onsdag Ons 10 April Apr
Torsdag Tor 11 April Apr
Fredag Fre 12 April Apr
Lördag Lör 13 April Apr
Söndag Sön 14 April Apr
Måndag Mån 15 April Apr
Tisdag Tis 16 April Apr
Torsdag Tor 18 April Apr
Söndag Sön 21 April Apr
Tisdag Tis 23 April Apr
Torsdag Tor 25 April Apr
Lördag Lör 27 April Apr
Tisdag Tis 30 April Apr
Torsdag Tor 2 Maj Maj
Lördag Lör 14 September Sep
Tisdag Tis 17 September Sep
Torsdag Tor 19 September Sep

Backen Julien Brouillette klar för Karlskrona

1 juni 2015 13:10

Karlskrona HK fortsätter att bygga laget inför nästa års upplaga av SHL. Senast in i truppen är den kanadensiska backen Julien Brouillette som har skrivit på ett kontrakt för den kommande säsongen.


Den 28-årige kanadensiska backen har provat på NHL-spel med Montreal och Winnipeg, 11 matcher totalt, och har över 300 matcher i AHL. Senaste säsongen tillhörde han Winnipegs organisation och spelade i farmalaget St. John’s Icecaps.

– Vi får en spelare som är en bra skridskoåkare och som vi tror kommer passa än bättre på större rink. Han har ett helt ok skott och bra händer. Vi ser att med den möjligheten han har här att få en stor roll i vårt lag så kan han utvecklas än mer och bli till stor nytta för oss, säger Karlskronas sportchef till klubbens hemsida.

Du kan läsa mer om nyförvärvet på Karlskronas hemsida. Kontraktet är skrivet på ett år.