• Huvudsponsorer

Lördag Lör 14 September Sep
Tisdag Tis 17 September Sep
Torsdag Tor 19 September Sep
Idag 21 September Sep
Tisdag Tis 24 September Sep
Torsdag Tor 26 September Sep
Lördag Lör 28 September Sep
Tisdag Tis 1 Oktober Okt

Backen Julien Brouillette klar för Karlskrona

1 juni 2015 13:10

Karlskrona HK fortsätter att bygga laget inför nästa års upplaga av SHL. Senast in i truppen är den kanadensiska backen Julien Brouillette som har skrivit på ett kontrakt för den kommande säsongen.


Den 28-årige kanadensiska backen har provat på NHL-spel med Montreal och Winnipeg, 11 matcher totalt, och har över 300 matcher i AHL. Senaste säsongen tillhörde han Winnipegs organisation och spelade i farmalaget St. John’s Icecaps.

– Vi får en spelare som är en bra skridskoåkare och som vi tror kommer passa än bättre på större rink. Han har ett helt ok skott och bra händer. Vi ser att med den möjligheten han har här att få en stor roll i vårt lag så kan han utvecklas än mer och bli till stor nytta för oss, säger Karlskronas sportchef till klubbens hemsida.

Du kan läsa mer om nyförvärvet på Karlskronas hemsida. Kontraktet är skrivet på ett år.