• Huvudsponsorer

Onsdag Ons 10 April Apr
Torsdag Tor 11 April Apr
Fredag Fre 12 April Apr
Lördag Lör 13 April Apr
Söndag Sön 14 April Apr
Måndag Mån 15 April Apr
Tisdag Tis 16 April Apr
Torsdag Tor 18 April Apr
Söndag Sön 21 April Apr
Tisdag Tis 23 April Apr
Torsdag Tor 25 April Apr
Lördag Lör 27 April Apr
Tisdag Tis 30 April Apr
Torsdag Tor 2 Maj Maj
Lördag Lör 14 September Sep
Tisdag Tis 17 September Sep
Torsdag Tor 19 September Sep

Luleå presenterar trio - Rautio återvänder till Norrbotten

23 april 2019 10:35
NYFÖRVÄRV

Luleå Hockey presenterade på tisdagsförmiddagen tre nya namn. Bland trion återfinns bland annat målvakten David Rautio, som efter fem säsonger i Linköping respektive Brynäs återvänder till norrbottningarna som också plockar in Isac Brännström samt Juhani Tyrväinen.


Efter påskledigheten på tisdagsförmiddagen presenterade Luleå Hockey hela tre nya spelare. Norrbottningarna förstärker såväl målvakts- som forwardssidan, när David Rautio, Isac Brännström och Juhani Tyrväinen ansluter till klubben.

Efter säsongen 2013/2014 lämnade Rautio norrbottningarna för Linköping där det blev två säsonger innan flyttlasset gick till Gävle och Brynäs. Tre säsonger senare står det nu klart att han återvänder till sin moderklubb där han har skrivit ett tvåårskontrakt.

– Det ska bli kul att komma hem igen, direkt när möjligheten dök upp kändes det jättebra. Nu ser jag fram emot att få komma hem igen och börja träna med grabbarna. Luleå Hockey kommer från en stark säsong som vi vill bygga vidare för under framtiden, sade Luleås återvändande burväktare till klubbens hemsida.

"Gillar att delta i det fysiska spelet"

Juhani Tyrväinen ansluter från finska HIFK där han blev lagets näst bäste poängplockare under den gångna säsongen. Den 28-åringe centern har tidigare tillhört bland annat Pelicans och Jokerit - och lämnar nu den finska ligan för första gången i karriären.

– Juhani Tyrväinen är en allround landslagscenter som vi känner att vi kommer kunna ha stor nytta av de två kommande säsongerna. Han besitter både offensiva och defensiva kvaliteter och gillar samtidigt att delta i det fysiska spelet ute på isen, kommenterade Stefan "Skuggan" Nilsson sitt nyförvärv till klubbens hemsida.

På tisdagen stod det också klart att Luleå hämtar in Isac Brännström från seriekonkurrenten HV71. Brännström anslöt till smålänningarnas juniorverksamhet 2013 och gjorde A-lagsdebut säsongen 2016/2017 - och lämnar således Småland efter en längre tid.

– Jag har bott nere i Småland hela mitt liv. Det skall bli kul att få testa på något nytt i min karriär och flytta upp till Norrbotten för att spela med Luleå Hockey som kommer från en riktigt bra säsong. Där känner jag att jag kommer kunna utvecklas till en bättre hockeyspelare, sade Brännström om sitt klubbyte.