• Huvudsponsorer

Tisdag Tis 1 December Dec
Torsdag Tor 3 December Dec
Lördag Lör 5 December Dec
Idag 6 December Dec
Tisdag Tis 8 December Dec
Torsdag Tor 10 December Dec
Lördag Lör 12 December Dec

Färjestad och Rögle tar in nya spelare

17 december 2018 09:17
Närbild på Färjestads norska nyförvärv Alexander Reichenberg.

Med en del spelare borta under de kommande veckorna har både Rögle och Färjestad under helgen säkrat upp trupperna.


Rögle har kommit överens med Västervik om att låna in forwarden Trevor Mingoia, som där gjort 24 poäng på 26 matcher.

Nils Höglander och Lucas Elvenes, är med i den svenska JVM-truppen och kan vara borta till den 6 januari. Mingoia ska stanna i Rögle fram till den 5 januari.

– Trevor har gjort en mycket bra första halva i HockeyAllsvenskan med Västervik. Det är en stark och speedig anfallare som kommer att tillföra en hel del offensiva kvaliteter i vårt lag. Vi ser verkligen fram emot att Trevor ansluter till vår trupp under de kommande fem matcherna och vill tacka Västervik för att de låter det här bli möjligt, säger Rögles sportchef Chris Abbott till klubbens hemsida.

Till Färjestad ansluter den norska forwarden Alexander Reichenberg eftersom Oskar Steen är avstängd och Fabian Zetterlund ska spela junior-VM.

– Vi har haft koll på honom ett tag och när läget nu är som det är tar vi hit Alexander under en månad så får vi se hur det utvecklar sig, säger Färjestads sportchef Peter Jakobsson till klubbens hemsida.