• Huvudsponsorer

Matchguider: Tabellettan HV71 utmanar seriens bästa hemmalag Skellefteå

2 november 2012 17:30

Skellefteå är Elitseriens bästa hemmalag och HV71 toppar tabellen. SAIK och HV71 är också de två elitserielag som gör flest mål. Vi kan med andra ord se fram emot ett härligt toppmöte i Skellefteå Kraft Arena på lördag. Här hittar du också allt du behöver veta inför lördagens fem övriga elitseriematcher, eller Timrå-MODO, Brynäs-Frölunda, Linköping-Färjestad, Luleå-Rögle och Växjö mot AIK.


Skellefteå - HV71

Tabellettan HV71 har tagit minst en poäng per match de tre senaste matcherna och dessutom vunnit sina fem senaste bortamatcher. I torsdags fick dock jönköpingslaget se sig besegrat av smålandsrivalen Växjö Lakers med 4-3 efter straffar. Den förlusten satte också stopp för Tre Kronor-målvakten Gustasf Wesslaus 14 matcher långa segersvit.

Serietrean och seriens bästa hemmalag Skellefteå kommer i sin tur från två raka vinster, där man senast slog AIK med 5-0.

Inför lördagens matcher är HV71 och Skellefteå de två lag som har gjort flest mål i Elitserien. HV71 står på 56 och Skellefteå skuggar närmast bakom med sina 55 mål. Trea just nu är LHC som så här långt har hunnit med 53 mål. Sämst hittills är Växjö Lakers som "bara" har mäktat med 31 mål.

Skellefteå och HV71 tillhör också toppen av effektivitetsligan, där SAIK:s utdelning på 9,82 procent räcker till en andraplats och HV71:s 9,31 till en tredjeplats. Bäst i nuläget är Linköping och deras 10,86. Minst effektiva för tillfället är Växjö som står på 6,19 procent.

HV71 och Skellefteå delar ledningen i seriens BP-liga, då båda just nu har en boxplay-utdelning på 87,50 procent. Vidare leder SAIK Elitseriens tekningsliga, där man står på 54,68 procent.

Senast Skellefteå och HV71 möttes vann smålandslaget med 1-0.
- HV71 är inte serieledare av slump, utan det beror på att de har ett gäng skickliga spelare, säger SAIK:s assisterande tränare Bert Robertsson till västerbottenslagets hemsida inför lördagens toppmöte i Skellefteå.

HV71:s Jesper Fasth har gjort minst en poäng per match de tre senaste matcherna. Elitseriens poängkung Bud Holloway delar också ledningen i seriens plus/minus-liga, då SAIK-spelare, HV71:s Oscar Fantenberg och Frölundas Anton Axelsson alla står på +11.

Skellefteå saknar Rasmus Edström och Sebastian Selin som båda är utlånade samt Petter Granberg (som är nyopererad), John Klingberg, Pierre-Édouard Bellemare och Johan Forsberg som alla är skadade, meddelar SAIK på sin hemsida.

Den långtidsskadade duon Oscar Sundh och Johan Lindström saknas sedan tidigare i HV71. Nyförvärvet från Linköping, Andreas Jämtin, har ännu inte säsongsdebuterat för jönköpingslaget och om han spelar på lördag återstår att se.

HV71:s tränare Ulf Dahlén meddelar att Tommy Kristiansen lär missa matchen mot Skellefteå.

– Kristiansen är magsjuk, så Filip Sandberg följer med och spelar på lördag, säger Dahlén till HVTV inför matchen.

Timrå - MODO

Tabellsjuan MODO har förlorat de fyra senaste matcherna, senast 0-3 mot Linköping. Ulf Samuelssons mannar har även gjort färre än två mål per match de tre senaste matcherna.

Serienian Timrå kommer närmast från torsdagens 2-4-förlust mot Brynäs.

MODO har fem raka bortasegrar mot Timrå, men när lagen möttes i september vann TIK säsongens första västernorrlandsderby med 3-2 efter förlängning, där Simon Önerud blev suddenhjälte för medelpadslaget.

Inför lördagens drabbning i E.ON Arena saknar TIK fortfarande tre spelare.
- Robin Lindqvist, Tommy Stenqvist och Alexander Larsson är kvar på skadelistan, säger Timrås tränare Tomas Montén till klubbens hemsida.

Utlånade Jens Westin och långtidsskadade Samuel Påhlsson saknas sedan tidigare i MODO. Vidare bröt NHL-spelaren Alexander Steen torsdagsmatchen mot Linköping på grund av skada och Steen blir borta tre-fyra veckor, meddelar MODO på sin hemsida. Inte heller Kyle Cumiskey (upper body injury) kommer till spel. In i truppen kommer Gustav Possler.

MODO:s 628 skott på mål är flest i Elitserien, medan Timrås 447 avslut på mål är minst i serien.

Brynäs - Frölunda

När tabellfemman Brynäs i torsdags slog Timrå bröt de regerande mästarna en fem matcher lång förlustsvit och nu har gävlelaget tagit minst en poäng per match de tre senaste matcherna. Vidare vann BIF säsongens första möte med Frölunda vann med 2-1.

Serieåttan Frölunda kommer närmast från 1-2 efter straffar mot Luleå.

Brynästrion Cody Franson, Elias Lindholm och Jonas Nordquist har gjort minst en poäng per match de tre senaste matcherna.

Brynäs fortsätter att leda seriens PP-liga, då gävlelaget har en PP-utdelning på 26,56 procent. BIF har också en klar ledning i seriens tacklingsliga, då man hunnit med 300 tacklingar på sina 19 matcher.

Säsongens första rookiekandidat Elias Lindholm leder seriens PP-liga, eftersom BIF-spelaren nu står på fem PP-mål. Delad tvåa är HV71:s Rhett Rakhshani och Rögles Tom Preissing, som båda har gjort fyra mål i powerplay.

Brynäs Ryan Gunderson är just nu den spelaren som snittar mest istid i Elitserien, då BIF-backen spelar 25:09 minuter per match.

I torsdags kom Brynäs till spel utan Simon Bertilsson, Dennis Persson och Daniel Widing och enligt lagets tränare Tommy Jonsson blir det samma trupp på lördag. Under fredagen meddelar BIF även att Lars Jonsson har drabbats av ledgångsreumatism.

Senast ställde Frölunda upp utan den långtidsskadade trion Viktor Svedberg, Mathis Olimb och Pierre Johnsson. Även Jari Tolsa saknades i torsdagens laguppställning och han kommer inte att åka med till Gävle. De som däremot åker med är J20-spelarna Gustav Rydahl, Simon Fernholm och Christoffer Wikner-Sundborg.

- Alla åker med och sedan får vi se hur det blir, säger FHC:s assisterande tränare Christian Lechtaler till Frölundas hemsida.

Dessutom tvingades Mikael Johansson att bryta torsdagsmatchen på grund av en handskada och för hans del väntar nu gips och rehabträning.

Ny långtidsskada för Frölunda - Handfraktur för Johansson

Linköping - Färjestad

Tabellsexan Färjestad har tagit minst en poäng per match de fyra senaste matcherna och även vunnit sina tre senaste matcher, senast 4-0 mot Rögle.

Även seriefyran Linköping kommer närmast från en vinst, då man i torsdags slog MODO med 3-0. En seger som för övrigt också satte stopp för en sex matcher lång förlustsvit i Fjällräven Center.

LHC har fyra raka hemmasegrar mot Färjestad, men när lagen möttes i början av oktober vann Färjestad med 7-2 i Löfbergs Lila Arena.

Färjestad har inte släppt in något mål de tre senaste matcherna och burväktaren Alexander Salak har nu hållit nollan i 199 minuter och 17 sekunder. Imponerande är ordet.

Salak är nu också tvåa i Elitserien gällande räddningsprocent (94,90). Bäst just nu är Luleås David Rautio som inför lördagens matcher står på 95,31 samt på 1,09 gällande antal insläppta mål per match.

FBK:s Magnus Nygren har gjort minst en poäng per match de fyra senaste matcherna och Pär Arlbrandt fortsätter att leverera för Linköping, då LHC-spelaren nu ligger tvåa både i Elitseriens poängliga och skytteliga.

Linköpings målvakt Christian Engstrand saknas sedan tidigare.
- Preliminärt ställer vi upp med samma lag som i torsdags, säger Linköpings assisterande tränare Magnus Hävelid till klubbens hemsida.

I torsdags kom Färjestad till spel utan Jack Connolly, Oscar Klefbom och Sanny Lindström och alla tre saknas även på lördag, meddelar FBK på sin hemsida.

Under fredagen fick Färjestads Per Åslund en reservplats i Tre Kronor, då Södertäljes Carl Hagelin tvingades lämna återbud på grund av skada. Mer om Sveriges trupp till Karjala Tournament hittar du här.

Luleå - Rögle

Sett till de fem senaste matcherna är tabelltvåan Luleå Hockey formstarkast i Elitserien, då norrbottenslaget under den tiden har samlat på sig elva poäng.

Senast, det vill säga i torsdags, tog LHF två poäng när man besegrade Frölunda med 2-1 efter straffar, där Linus Klasen genom sin kyliga och framför allt väldigt vackra straff blev matchvinnare för Luleå tillsammans med målvakten Johan Gustafsson.

Just Klasen tillhör nu toppen i ligan över flest matchavgörande mål, där han, HV71:s Marcus Nilson, Linköpings Mattias Weinhandl och Simon Hjalmarsson samt Skellefteås Niclas Burström alla har gjort tre game winning goals.

Luleå har även vunnit sina tre senaste hemmamatcher, medan lördagens motståndare och tabelljumbon Rögle är seriens sämsta bortalag. Ängelholmslaget är nu uppe i sex raka bortaförluster och senast fick RBK se sig besegrat av Färjestad med 4-0 i Karlstad.

Luleå leder Elitseriens Fair play-liga, då man just nu står på 142 utvisningsminuter. Sämst i det här fallet är Linköping, som har dragit på sig 226 utvisningsminuter.

Senast lagen möttes vann Luleå med 3-1 i Lindab Arena.

I torsdags mot Frölunda saknade Luleå Karl Fabricius, Daniel Mannberg och Fredrik Svensson.

Rögles Viktor Lindgren och Jesper Jensen var inte med i torsdags. Ängelholmslagets forwardstrio Nils Bergström, Andrée Brendheden och Tobias Törnkvist är utlånade till Karlskrona.

Luleå Hockey inför matchen
Mer om Rögle hittar du på klubbens hemsida

Växjö - AIK

I torsdags tog tabellelvan Växjö Lakers en skalp när man slog tabellettan och smålandsrivalen HV71 med 4-3 efter straffar, där Tomi Kallio blev straffhjälte för Växjö. Segern var också Växjös fjärde raka vinst i Kinnarps Arena.

Serietian AIK hade en mindre rolig torsdagkväll när man förlorade hemma på Hovet mot Skellefteå med 0-5.

Men Växjö har samtidigt förlorat sina tre senaste hemmamatcher och även gjort färre än två mål per match de tre senaste hemmamatcherna, medan AIK har vunnit sina tre senaste bortamatcher. AIK vann också säsongens första möte mellan lagen med 3-2.

AIK fortsätter att vara det lag som har släppt in flest mål, då stockholmslaget just nu står på 61 baklängesmål. I den andra änden i det här avseendet hittar vi Luleå som står på imponerande 26 insläppta mål på 18 matcher.

Växjös Dennis Rasmussen har gjort minst en poäng per match de fem senaste matcherna.

Växjös Liam Reddox och Björn Karlsson var inte med i torsdags och enligt klubbens hemsida är det dag-till-dag som gäller för bägge två.

Daniel Josefsson, David Lillieström-Karlsson, Christian Sandberg, Dick Tärnström och Daniel Larsson var inte med för AIK i torsdags.

– Lillieström, Tärnström, Josefsson och Sandberg saknas och vi får se om Larsson är "fit for fight", säger AIK:s assisterande tränare Mats Lindgren till klubbens hemsida.

Lakers-TV: Hjalmarsson inför matchen
Lakers-TV: Holös om sina mål mot HV71 och inför mötet med AIK