• Huvudsponsorer

Lördag Lör 7 Mars Mar
Tisdag Tis 10 Mars Mar
Torsdag Tor 12 Mars Mar
Lördag Lör 19 September Sep
Tisdag Tis 22 September Sep
Torsdag Tor 24 September Sep

NHL-meriterad forward klar för Timrå

1 februari 2013 12:57

Timrå IK har gjort klart med den tjeckiske forwarden Radek Smolenak för resten av den här säsongen. "Smolanek är en dokumenterat bra målskytt och jag hoppas och tror att vi med denna värvning kommer att få mera spets i vårat anfall och i powerplay" säger TIK:s sportchef Kent Norberg till klubbens hemsida.


Radek Smolenak föddes i tjeckiska Prag 1986 och provade tidigt i karriären på lyckan i Nordamerika, men förutom några (sju matcher och en poäng) matcher i NHL-lagen Tampa Bay Lightning och Chicago Blackhawks blev det mest spel i AHL, eller totalt 207 AHL-matcher och 103 poäng.

De senaste säsongerna har forwarden spelat i den finländska SM-liigan, där han har representerat lagen Ässät och Pelicans och totalt samlat på sig 65 poäng på 89 matcher samt elva poäng på 17 slutspelsmatcher.

Närmast kommer Smolenak från KHL-laget Torpedo Nizhny Novgorod, där han mäktade med ett mål på sju matcher.

Läs mer om Timrås nyförvärv på klubbens hemsida