Så spelas SM-slutspel 2021

Lag 1-6 är direktkvalificerade till kvartsfinal medan lag 7-10 spelar åttondelsfinal.

Åttondelsfinalerna spelas i bäst av tre matcher. Kvartsfinalerna spelas i bäst av sju matcher, semifinalerna i bäst av fem matcher och finalen spelas i bäst av sju matcher. 

Grundregeln i varje slutspelsomgång är att det högst placerade möter det lägst placerade laget i SHL, det näst högst placerade möter det näst lägsta placerade laget i SHL och så vidare (benämnt Rank 1, Rank 2 osv nedan). 

Förklaring, ex:

Å2:3 betyder Åttondelsfinalmöte 2:Match 3
K1:4 betyder Kvartsfinalmöte 1:Match 4

Åttondelsfinaler

Spelas i bäst av tre matcher

Å1:1 Mån 5 april 15:00 Rank 10 - Rank 7
Å2:1 Mån 5 april 15:00 Rank 9 - Rank 8
Å1:2 Ons 7 april 19:00 Rank 7 - Rank 10
Å2:2 Ons 7 april 19:00 Rank 8 - Rank 9
Å1:3 Tor 8 april 19:00 Rank 7 - Rank 10
Å2:3 Tor 8 april 19:00 Rank 8 - Rank 9


Kvartsfinaler

Spelas i bäst av sju matcher

K1:1 Lör 10 april 15:15 Rank 1 - Rank 8
K2:1 Lör 10 april 15:15 Rank 2 - Rank 7
K3:1 Sön 11 april 15:00 Rank 3 - Rank 6
K4:1 Sön 11 april 15:00  Rank 4 - Rank 5
           
K1:2 Sön 11 april 15:00  Rank 1 - Rank 8
K2:2 Sön 11 april 15:00  Rank 2 - Rank 7
K3:2 Mån 12 april 19:00  Rank 3 - Rank 6
K4:2 Mån 12 april 19:00  Rank 4 - Rank 5
           
K1:3 Tis 13 april 19:00 Rank 8 - Rank 1
K2:3 Tis 13 april 19:00 Rank 7 - Rank 2
K3:3 Ons 14 april 19:00  Rank 6 - Rank 3
K4:3 Ons 14 april 19:00  Rank 5 - Rank 4
           
K1:4 Ons 14 april 19:00  Rank 8 - Rank 1
K2:4 Ons 14 april 19:00  Rank 7 - Rank 2
K3:4 Tor 15 april 19:00  Rank 6 - Rank 3
K4:4 Tor 15 april 19:00  Rank 5 - Rank 4
           
K1:5 Fre 16 april 19:00  Rank 1 - Rank 8
K2:5 Fre 16 april 19:00  Rank 2 - Rank 7
K3:5 Lör 17 april 15:15 Rank 3 - Rank 6
K4:5 Lör 17 april 15:15 Rank 4 - Rank 5
           
K1:6 Sön 18 april 14:00 Rank 8 - Rank 1
K2:6 Sön 18 april 14:00  Rank 7 - Rank 2
K3:6 Mån 19 april 20:00  Rank 6 - Rank 3
K4:6 Mån 19 april 20:00  Rank 5 - Rank 4
           
K1:7 Tis 20 april 19:00  Rank 1 - Rank 8
K2:7 Tis 20 april 19:00  Rank 2 - Rank 7
K3:7 Tis 20 april 19:00  Rank 3 - Rank 6
K4:7 Tis 20 april 19:00  Rank 4 - Rank 5


Semifinaler

Spelas i bäst av fem matcher

S1:1 Tor 22 april 20:00 Rank 1 - Rank 4
S2:1 Fre 23 april 19:00 Rank 2 - Rank 3
           
S1:2 Fre 23 april 19:00  Rank 1 - Rank 4
S2:2 Lör 24 april 15:15 Rank 2 - Rank 3
           
S1:3 Sön 25 april 14:00  Rank 4 - Rank 1
S2:3 Mån 26 april 20:00 Rank 3 - Rank 2
           
S1:4 Tis 27 april 20:00  Rank 4 - Rank 1
S2:4 Tis 27 april 20:00  Rank 3 - Rank 2
           
S1:5 Tor 29 april 20:00  Rank 1 - Rank 4
S2:5 Tor 29 april 20:00  Rank 2 - Rank 3


Final

Spelas i bäst av sju matcher

F1 Lör 1 maj 15:15 Rank 1 - Rank 2
F2 Mån 3 maj 20:00 Rank 1 - Rank 2
F3 Tor 6 maj 20:00  Rank 2 - Rank 1
F4 Lör 8 maj 15:15  Rank 2 - Rank 1
F5 Mån 10 maj 20:00  Rank 1 - Rank 2
F6 Tor 13 maj 20:00  Rank 2 - Rank 1
F7 Lör 15 maj 15:15  Rank 1 - Rank 2