Veckans mål vecka 8 - Filip Hållander, Timrå
Publicerad:

Under veckan kunde ni som följer SHL på SHL.se välja mellan fem kandidater till Veckans mål gjorda under gångna veckan och vara med i omröstningen. Efter att den stängts står det klart att Timrås Filip Hållander står som vinnare.
Det var i Timrås match mot Brynäs den 20 februari som Filip Hållander slog till med sitt mål.
Röstfördelning
42% Filip Hållander, TIK mot BIF den 20 februari
34% Jack Kopacka, BIF mot TIK den 20 februari
13% Riley Woods, MODO mot LIF den 20 februari
6% Ludvig Larsson, ÖRE mot LHC den 20 februari
5% Otto Koivula, VLH mot MIF den 20 februari
Så går det till:
– På måndagar tas de fem snyggaste målen från föregående vecka ut och presenteras i ett videoklipp på SHL.se
– En omröstning startas här och det är upp till er besökare att bestämma vilket mål som är allra snyggast.
– Efter ett par dagars omröstning har vi en vinnare som tituleras Veckans mål. Vinnaren presenteras på SHL.se på onsdagar.
– Veckan därpå inleds samma procedur igen med fem nya kandidater och en ny omröstning.
– Vid varje landslagsuppehåll tas utvalda mål ut som går vidare till att tävla om Årets mål. Den omröstningen sker under tiden som SM-slutspelet pågår.