Månadens Spelare i SHL: Viktor Lodin, Färjestad

Publicerad: 3 min läsning

Månadens Spelare

Färjestads Viktor Lodin är Månadens Spelare i SHL för september/oktober och tilldelas därmed Hejapriset i samarbete med SHL:s huvudsponsor Svenska Spel. Prispengarna på 10 000 kronor skänker han till Färjestads hållbarhetsprogram Stort Hjärta, för att ge fler barn möjlighet att prova på hockey.

Svenska Spel och SHL utser tillsammans Månadens Spelare. Juryn, bestående av representanter från Svenska Spel, SHL och media, väljer varje månad mellan fem spelare. För september/oktober föll deras röster på Viktor Lodin, som har varit en av de offensiva drivkrafterna bakom Färjestads starka säsongsinledning.

Med 11 mål på 14 matcher toppar forwarden skytteligan och ligger tvåa i poängligan med totalt 18 poäng. Viktor har gjort mål eller assist i 11 av de 14 matcherna. Av hans totalt 18 poäng har 13 kommit när lagen haft lika många spelare på isen, vilket är flest i hela SHL.

– Det känns otroligt kul och speciellt att få den här utmärkelsen. Jag har mina lagkamrater att tacka, för utan dem hade jag aldrig fått den, säger Viktor Lodin.

27-åringen har gjort över 40 poäng under båda sina tidigare säsonger i Färjestad. Trots den fina starten för både honom och laget är han tydlig med att ambitionerna är högre.

– Lagets insatser har fortsatt att se bra ut, och framför allt har vi lyckats vinna de matcher där vi inte har spelat perfekt. Vi är nöjda med starten, men hungriga på mycket mer, säger Viktor Lodin.

Månadens Spelare tilldelas 10 000 kronor av Svenska Spel, pengar som ska gå till ett projekt eller en verksamhet som stärker svensk ishockey. Viktor Lodin har valt att skänka pengarna till Färjestads hållbarhetsprogram Stort Hjärta, där en del av arbetet handlar om att köpa in hockeyutrustning som barn och unga kan låna.

– Jag vet att det är stor efterfrågan på utrustningen. När jag nu får möjligheten att bidra vill jag gärna hjälpa till så att fler barn får prova på hockey, även om familjens ekonomi inte räcker till egen utrustning, säger Viktor Lodin.

– Att Viktor väljer att uppmärksamma dem som i dag kanske saknar möjligheten att spela hockey är en fin gest med stort hjärta. Det hjälper också oss att hjälpa fler barn och unga att få möjligheten att bli en del av hockeyns gemenskap, säger Erik Grönberg, hållbarhetsansvarig Färjestad BK.

Mats Einarsson, sponsringsansvarig på Svenska Spel, betonar vikten av att ge tillbaka till idrotten.

– Svenska Spel är Sveriges största idrottssponsor, från ungdom till elit. Det känns självklart att vi möjliggör för några av våra främsta atleter att ge tillbaka till ishockeyn. Resurser är viktiga för att idrotten ska kunna fortsätta möjliggöra såväl stora som små drömmar, säger Mats Einarsson.

Nominerade till månadens spelare: Lucas Elvenes, Växjö; Oscar Lindberg, Skellefteå; Viktor Lodin, Färjestad; Melker Thelin, Färjestad. 

Jury: Mats Einarsson, Svenska Spel; Johanna Dahlén, SVT Hockeykväll och Expressen; Hans Abrahamsson, Aftonbladet; Måns Karlsson, hockeysverige,se; Johan Hemlin, sportchef SHL. 

SHL