VINNARE AV VECKANS RÄDDNING VECKA 8 - JUSSI OLKINUORA, BRYNÄS
Publicerad:

Under hela förra veckan kunde ni som följer SHL på SHL.se välja mellan fem kandidater till Veckans räddning gjorda under vecka 8 och vara med i omröstningen. Efter att den stängts står det klart att Brynäs Jussi Olkinuora står som vinnare.
Den vinnande räddningen kom i Brynäs match mot Malmö den 23 februari och du ser den i spelaren här ovanför.
Röstfördelning
Jussi Olkinuora, Brynäs 93%
Tim Juel, Oskarshamn 2%
Marcus Högberg, Linköping 2%
Jhonas Enroth, Örebro 2%
Adam Werner, Malmö 1%
Så går det till:
– På tisdagar tas de fem snyggaste räddningarna från föregående vecka ut och presenteras i ett videoklipp på SHL.se
– En omröstning startas på denna sidan och det är upp till er besökare att bestämma vilken räddning som är allra snyggast.
– Efter en veckas omröstning har vi en vinnare som tituleras Veckans räddning. Vinnaren presenteras på SHL.se.
– Sen inleds samma procedur igen med fem nya kandidater och en ny omröstning.
– Vid varje landslagsuppehåll tas tre räddningar ut som går vidare till att tävla om Årets räddning. Den omröstningen sker under tiden som SM-slutspelet pågår.