Beslut från Svenska Ishockeyförbundets Disciplinnämnd – Santeri Hatakka

Publicerad:

Disciplinärende

HV71:s spelare Santeri Hatakka fälls för Illegal check to the head i gårdagens match mellan HV71 och Timrå av Svenska Ishockeyförbundets Disciplinnämnd. Hanteringen av ärendet har skett enligt de rutiner som gäller för disciplinärenden under säsongen.

Det återstår 8.15 av tredje perioden. HV71-spelaren Nr 82 Santeri Hatakka utdelar en tackling från sidan som träffar huvudet på Timrå-spelaren Nr 72 Erik Walli Walterholm. Walli Walterholm har spelat iväg pucken i mittzonen när Hatakka kommer från sidan och tacklar med vänster axel i huvudet på Walli Walterholm som inte kan skydda sig själv. Alternativ bestraffning är Charging.

Avstängning

Avstängning fr.o.m. den 26 september 2025 t.o.m. den 30 september 2025. Avstängningen bedöms motsvara två matcher.

Svenska ishockeyförbundets disciplinnämnds beslut

Av filmsekvenserna är det utrett Santeri Hatakka utdelat en tackling mot motspelaren och att den huvudsakliga kontaktytan är motspelarens huvud. Disciplinnämnden finner därför att tacklingen är bestraffningar som en Illegal check to the head. Förseelsen bör föranleda en avstängning. Avstängningens längd bestäms till en tid som bedöms motsvara två matcher.

Vid straffmätningen har nämnden särskilt beaktat följande nyckelfaktorer: 

– Stor skaderisk
– Motspelaren har ett ansvar att skydda sig bättre i situationen (förmildrande)

Hela beslutet 

SHL