• Huvudsponsorer

HV71 knyter upp 21-åringen: "En stor målvaktstalang"

12 februari 2018 17:25
Nyförvärv

SM-silver förra våren men utlånad till HockeyAllsvenskan den här säsongen - nu lämnar målvakten Brynäs för spel i HV71.


Felix Sandström har skrivit på för HV71. Den 21-åriga målvaktstalangen har tillhört Brynäs A-trupp i flera säsongers tid, men har endast spelat åtta matcher i SHL 2017/2018. Istället har Sandström spenderat en låneperiod i HockeyAllsvenskan med Oskarshamn.

Förra våren var målvakten en av de framträdande spelarna när Gävlelaget nådde till SM-final, där det blev förlust mot HV71. Nu gör Felix Sandström alltså flytten till just det regerande mästarlaget och kontraktet sträcker sig till 2019.

– Felix är en stor målvaktstalang som vi tror väldigt mycket på. Han ansluter till oss redan i slutet på veckan när laget återsamlas efter lite ledighet och vi är övertygande om att han kommer att förstärka vårt lag, förklarar HV71:s sportchef Johan Hult för klubbens hemsida.