• Huvudsponsorer

Lördag Lör 7 Mars Mar
Tisdag Tis 10 Mars Mar
Torsdag Tor 12 Mars Mar
Lördag Lör 19 September Sep
Tisdag Tis 22 September Sep
Torsdag Tor 24 September Sep

Gunnarsson skriver A-lagskontrakt med MODO

30 januari 2013 10:04

MODO Hockey har skrivit A-lagskontrakt med centern David Gunnarsson. Ett kontrakt som sträcker sig över säsongen 2013/2014. "David har från sin första elitseriematch visat prov på bra spelförståelse och mognad. Vi tror att han kommer att fortsätta utvecklas och göra ett bra jobb för MODO" säger MODO Hockeys GM Markus Näslund till klubbens hemsida.


18-årige David Gunnarsson med Örnsköldsviks SK som moderklubb fick chansen att träna med MODO:s A-lag under novemberuppehållet och sedan dess har Gunnarsson varit med i truppen.

– David imponerade på oss under träningsveckan och det kändes rätt att testa honom på riktigt allvar, säger Samuelsson till klubbens hemsida.

Så här långt har Gunnarsson hunnit med fyra poäng på 24 matcher.
– Det har varit hur kul som helst att fått chansen i Elitserien och att jag nu skrivit ett kontrakt med MODO Hockey sporrar mig ännu mer. Jag ska fortsätta jobba hårt och lära mig ännu mer, säger Gunnarsson.