PP-specialisten Per Åslund övertidshjälte mot Örebro

Publicerad:

#FBKÖRE

Färjestad vände 0-2 till 3-2, men Örebro gav inte upp och kvitterade till 3-3 med sex sekunder kvar av den tredje perioden. I övertiden klev Per Åslund fram. Med sitt tionde powerplay-mål för säsongen sköt han åttonde raka segern till Färjestad.

Period 1

0:41 0-1 (EQ) ÖRE Glenn Gustafsson (7)
Assist: 2 Rasmus Rissanen (16), 86 Mathias Bromé (13)

6:36 0-2 (EQ) ÖRE 88 Jonathan Lekkerimäki (16)
Assist: 24 Hannes Björninen (17), 2 Rasmus Rissanen (17)

12:03 1-2 (EQ) FBK 34 Michael Lindqvist (9)
Assist: 92 Liam Öhgren (4), 59 Linus Johansson (8)

17:24 2-2 (EQ) FBK 96 David Tomasek (24)
Assist: 28 Mattias Göransson (7), 32 Magnus Nygren (16)

Period 3

17:32 3-2 (EQ) 59 Linus Johansson (8)
Assist: 26 Joel Nyström (17), 63 Carl Dahlström (12)

19:54 3-3 (EQ) 62 Robert Leino (10)
Assist: 88 Jonathan Lekkerimäki, 86 Mathias Bromé

Övertid

4:24 4-3 (PP1) 22 Per Åslund (17)
Assist: Magnus Nygren, Victor Ejdsell

Örebro var på jakt efter säsongens första seger mot Färjestad och de hade inte kunnat få en bättre start. Det hann inte ens gå en minut innan kaptenen Glenn Gustafsson stötte in 1-0 från nära håll. Det var starten på en händelserik period där gästerna fick in ett 2-0-mål innan Färjestads två hetaste offensiva spelare klev fram. Först satte Michael Lindqvist 1-2. En stund senare fick Färjestad powerplay och skapade rejält tryck framåt. I efterdyningarna av det kom David Tomaseks kvittering till 2-2.

Precis som i den första perioden var det mycket Örebro i början av den andra perioden. Bland annat hade nyförvärvet Danick Martel två bra chanser på kort tid, varav det första avslutet tog i överkant av ribban och det andra i stolpen. Mot slutet av perioden flyttade Färjestad fram sina positioner, men inte heller värmlänningarna lyckades omvandla spelövertaget i den andra perioden till ett mål.

Örebro fortsatte att göra en bra bortamatch i den tredje perioden. Ett bevis på det är att det dröjde knappt 17 minuter innan Färjestad fick iväg ett skott på mål, men då var det nära när Tomasek fick träff på en retur. Sedan sköt Färjestad även ett tredje skott på mål – och det gick i mål. Linus Johansson styrde in pucken och fick Löfbergs Arena att explodera. Men det räckte inte till tre poäng, för med endast sex sekunder kvar av period tre, i spel sex mot fem, satte Örebro 3-3 och fick fram en övertid. Väl där fick Färjestad ett powerplay och då satte Per Åslund avgörande 4-3.

Matchstatistik 

Spelarstatistik 

Video från matchen 

_____________________________

Sagt om matchen

– Det kändes inte som att vi var redo de första tio minuterna och Örebro var ruggigt bra då och forecheckade som galningar. Vi avslutade väldigt bra och gav oss inte. Det är jag nöjd med, sa Färjestads kapten Linus Johansson till TV4 Play.

– En jättebra match från vår sida. Vi kanske värda tre poäng sett till spelet över hela matchen. Det är för svagt att släppa till det tredje målet, men en bra match från oss, sa Örebros tränare Niklas Eriksson.

_____________________________

I punktform

- Färjestads åttonde raka seger.

- Örebro har tagit poäng i sex av de sju senaste matcherna (fyra segrar).

- Jonathan Lekkerimäki satte 2-0-pucken. Han har nu gjort mål i fem av de sex senaste matcherna. På dessa matcher har det blivit sex fullträffar.

- Rasmus Rissanen hade assist på Örebros två första mål.

- Michael Lindqvist (1+0) har gjort poäng i sex raka matcher. På dessa matcher har han gjort tio poäng.

- David Tomaseks poängsvit är uppe i åtta matchen efter 2-2-målet. Hans 24:e fullträff.

- Per Åslund har gjort tio mål i powerplay – flest i SHL.

Highlights

2024-02-24
Färjestad BK - Örebro Hockey

Kommande matcher

Färjestad: Linköping borta, tisdagen den 27 februari

Örebro: Timrå borta, tisdagen den 27 februari

Johannes Hägglund