Veckans räddning vecka 8 - Lassi Lehtinen, MoDo

Publicerad:

Veckans räddning

Under veckan kunde ni som följer SHL på SHL.se välja mellan fem kandidater till Veckans räddning gjorda under senaste veckan och vara med i omröstningen. Efter att den stängts står det klart att MoDos Lassi Lehtinen står som vinnare.

Den vinnande räddningen kom i MoDos match mot Leksand den 20 februari och du ser den i spelaren här ovanför. 

Röstfördelning

39% Lassi Lehtinen, MODO mot LIF den 20 februari (plockhanden)
22% Frederik Dichow, HV71 mot VLH den 22 februari
20% Lassi Lehtinen, MODO mot LIF den 20 februari (benparaden)
13% Tobias Normann, FHC mot LHC den 22 februari
7% Jhonas Enroth, ÖRE mot FBK den 22 februari

Så går det till:

– På tisdagar tas de fem snyggaste räddningarna från föregående vecka ut och presenteras i ett videoklipp på SHL.se.

– En omröstning startas här och det är upp till er besökare att bestämma vilken räddning som är allra snyggast.

– Efter ett par dagars omröstning har vi en vinnare som tituleras Veckans räddning. Vinnaren presenteras på SHL.se på onsdagar.

– Veckan därpå inleds samma procedur igen med fem nya kandidater och en ny omröstning.

– Vid varje landslagsuppehåll tas utvalda räddningar ut som går vidare till att tävla om Årets räddning. Den omröstningen sker under tiden som SM-slutspelet pågår.

SHL