Vinnare av Veckans räddning vecka 3 - Marcus Högberg, Linköping

Publicerad:

Veckans räddning

Under hela förra veckan kunde ni som följer SHL på SHL.se välja mellan fem kandidater till Veckans räddning gjorda under vecka 3 och vara med i omröstningen. Efter att den stängts står det klart att Linköpings Marcus Högberg står som vinnare.

Den vinnande räddningen kom i Linköpings match mot MoDo den 20 januari och du ser den i spelaren här ovanför. 

Röstfördelning

49% Marcus Högberg, LHC mot MoDo, den 20 jan

25% Jacob Johansson, TIK mot RBK, den 18 jan

12% Viktor Brattström, FBK mot SKE, den 18 jan

9% Lars Johansson, FHC mot SKE, den 20 jan

5% Viktor Brattström, FBK mot RBK, den 20 jan

Så går det till:

– På tisdagar tas de fem snyggaste räddningarna från föregående vecka ut och presenteras i ett videoklipp på SHL.se

– En omröstning startas här och det är upp till er besökare att bestämma vilken räddning som är allra snyggast.

– Efter ett par dagars omröstning har vi en vinnare som tituleras Veckans räddning. Vinnaren presenteras på SHL.se på onsdagar.

– Veckan därpå inleds samma procedur igen med fem nya kandidater och en ny omröstning.

– Vid varje landslagsuppehåll tas utvalda räddningar ut som går vidare till att tävla om Årets räddning. Den omröstningen sker under tiden som SM-slutspelet pågår.

SHL