LARSSON MED SITT FÖRSTA SHL-MÅL NÄR MALMÖ BESEGRADE LEKSAND

Publicerad:

#MIFLIF

Freddie Larsson noterades för sitt första SHL-mål i karriären och Anton Wahlberg gjorde sitt andra mål för säsongen. Juniorerna visade framfötterna för ett Malmö som hade hög frånvaro och besegrade Leksand på hemmais med 4-1.

Ett formstarkt Malmö välkomnade ett formsvagt Leksand till ett snöigt Skåne. Det gästande dalalaget satte upp tempot tidigt i matchen, men det var förgäves i alla fall målmässigt i den första perioden. Hemmalagets Christoffer Forsberg skulle nämligen öppna målskyttet med periodens enda mål i numerärt underläge.

Likt den inledande perioden var det ett Leksand med mycket puck och en del skott. Malmö försvarade sig på ett imponerande sätt och höll dalalaget under kontrollerade former. Halvvägs in i mittperioden utökade Freddie Larsson till 2-0 och noterades för sitt första SHL-mål i karriären.

Malmö fortsatte att vara vassa och visade prov på offensiv kvalitet när väl läget gavs. Anton Wahlberg skulle utöka för de rödklädda, innan Leksand visserligen kort därefter reducerade genom Carter Ashton. Malmö visade styrka därefter och vann matchen efter juniorernas framfart med 4-1 efter Pathrik Westerholm fastställt slutresultatet.

Se höjdpunkter från matchen här.

Sagt om matchen

– Jag är nöjd med prestationen, tycker försvarsspelet framförallt som vi pratade om här i någon paus. Trots vi släpper förbi över 30 skott så tycker jag inte att det är så farliga chanser vi släpper till, konstaterade Malmös tränare Tomas Kollar för C More. 

– Vi är alldeles för slarviga defensivt. Vi släpper inte till för mycket skott men alldeles för klara målchanser. De är effektiva, men de sätter några av de och kunde suttit flera av de, förklarade Leksands kapten Patrik Zackrisson.

I punktform

- Freddie Larsson noterades för sitt första SHL-mål.  
- Fjärde raka förlusten för Leksand.  
- Anton Wahlberg gjorde säsongens andra mål.  
- Carter Ashton målskytt för dalalaget. 
- Femte raka vinsten för Malmö. 
- Leksand hade 32 skott på mål. 

Nästa match för Malmö: Luleå borta, torsdagen den 9 mars

Nästa match för Leksand: Linköping borta, torsdagen den 9 mars

Johannes Wahlberg