Heta slovaker låg bakom Leksands seger
Publicerad:

Likaläge intill den tredje perioden och avbrott på grund av brandlarm. Då visade Leksands slovaker Peter Cehlarik och Marek Hrivik hetta när spelet återupptogs. Dalalaget besegrade HV71 under lördagens kväll och är således ny serietrea.
Period 1
0-1 PP1 14.00 HV71 67 Oliwer Kaski (6)
Assist: 73 Nick Shore (12), 24 Oscar Fisker Molgaard (8)
1-1 EQ 16.13 LIF 13 Jon Knuts (3)
Assist: 8 Matt Caito (11), 25 Lucas Elvenes (21)
Period 2
-
Period 3
2-1 EQ 03.25 LIF 34 Peter Cehlarik (13)
Assist: 13 Jon Knuts (3), 26 Patrik Norén (15)
3-1 EQ 15.13 LIF 27 Marek Hrivík (11)
Assist: 28 Justin Kloos (11), 14 Oskar Lang (10)
3-2 EQ 19.52 HV71 17 Isac Brännström (6)
Assist: 67 Oliwer Kaski (7), 27 Bobby Nardella (19)
Leksand var närmast ledningsmålet i spel fem mot fem, men gästerna tog ledningen i numerärt överläge med första skottet på mål - i mål. Effektiviteten och utdelningen i numerärt överläge de senaste tio matcherna talar sitt tydliga språk, när Oliver Kaski öppnade målskyttet. Leksand skulle dock replikera innan periodens slut och Jon Knuts, stod för hemmalagets första mål för aftonen.
Efter en mållös mittperiod och ett brandlarm lagom till det tredje skulle starta, så var det Leksand som fann hettan - i alla fall sett till målproduktionen. Peter Cehlarik satt masarna i ledningen med ett skickligt 2-1-mål. Efter det kunde dalalaget segla vidare på energin och Marek Hrivik, satte dit 3-1 och HV71 tröstmålade till 3-2 med åtta sekunder genom Isac Brännström.
_____________________________
Sagt om matchen
— Vi behöver bygga vidare på resultaten och vinsterna, det tycker jag vi har gjort hela säsongen. Det känns bra, sammanfattade Leksands Jon Knuts för TV4 Play.
— Tycker vi har en riktigt bra andra period, vi lyckas inte hålla det riktigt i tredje. Sen bjuder vi på det, sa HV71:s tränare Johan Lindbom.
I punktform
- Leksand tar sin andra raka seger.
- HV71 får se sig besegrade för andra gången denna säsong mot Leksand.
- Dalkarlarna är nu ny serietrea i SHL, med tanke på Skellefteås förlust.
- Jönköpingslaget är fortsatt nästjumbo i ligan.
- Leksands kulturbärare Jon Knuts noteras för ett mål och en assist.
Kommande matcher
Leksand: Luleå borta, torsdagen den 25 januari
HV71: Rögle hemma, torsdagen den 25 januari