Grönt ljus för Karlsson – drygt 300 dagar efter senaste matchen

Publicerad:

Intervju

Över 300 dagar har gått sedan Martin Karlsson spelade en match – men nu har Leksandsprofilen fått grönt ljus. Här berättar han om rehabprocessen, höftsmärtan under förra säsongen och glädjen över att vara tillbaka.

Den 14 mars 2023 var senast Martin Karlsson fanns med på isen när Leksand spelade en match. Efter den förra säsongen bestämdes att Leksandsprofilen skulle operera höften och därefter har det varit en lång rehabresa tillbaka för den nyblivne 33-åringen. Men nu, nästan tio månader efter hans senaste framträdande, har han fått "grönt ljus".

– Just nu är det så otroligt roligt med hockey. Jag vill inte att träningarna ska ta slut. Spelövningar är skitroligt. Nu ser jag framemot matcherna som kommer, säger Karlsson.

Hans längsta skadefrånvaro i karriären

Efter en snabb titt på Karlssons profil på Eliteprospects.com kan man konstatera att det är längesen han missade fler än två, tre matcher under en säsong, men nu har han alltså fått följa Leksands 31 första från sidan.

– Jag har brutit något finger någon gång och mindre saker, men aldrig haft någon sådan här lång skadefrånvaro. För mig har det varit en ny erfarenhet.

En erfarenhet han tycker har gått ganska bra.

– Jag har haft fokus på vad jag kan göra för att komma tillbaka så snabbt som möjligt. Jag har fokuserat vecka för vecka på rehaben och levt mycket i det. Mentalt har det fungerat bra och jag har inte haft några längre perioder när jag grävt ner mig utan jag har kunnat träna på bra, tagit steg framåt och när det hela tiden går framåt, och man inte får bakslag, känns det som att man är på rätt väg, säger Karlsson.

DANIEL ERIKSSON / Bildbyrån

Åttondelsfinalsserien mot Rögle i mars förra året var senast Martin Karlssons spelade matcher.

Mycket smärtstillande förra säsongen

Han berättar att han har tränat fullt med laget i tre, fyra veckor och han känner ingen smärta i höften – till skillnad från hur det var förra säsongen.

– Jag hade ont redan säsongen innan (2021/22), men i augusti när vi gick på is kände jag att det var någonting. Då började jag med smärtstillande, men det höll inte riktigt. Vid jul fick vi veta att det var en impingement-skada, där det blir ben mot ben. Det var pålagringar av ben på höftkulan så den passade inte riktigt. Då fick jag härda ut resten av säsongen. Men med facit på hand känns det helt rätt att vi valde att operera.

Hade ont även vid sidan av isen?
– Ja, jag kände av det då också. På slutet var det till och med tufft att få på sig strumporna. Jag kände mig riktigt gammal, säger Karlsson och skrattar.

Hans Leksand har imponerat den här säsongen och när Karlsson kliver in i laget är det som tabelltrea. I morgon väntar match mot tian MoDo, där Karlsson ”hoppas och tror” att han ska få spela.

– Jag kommer nog att vara lite nervös, och jag får nog försöka hålla känslorna och adrenalinet i styr, skulle jag tro. Skitroligt att komma in i ett lag som är i så bra slag. Det gäller för mig bara att hoppa på tåget och försöka hänga med, säger Karlsson.

FEM SNABBA

Vilken rehabövning är mest less på?
– Jag har en rotationsövning i mitt rörlighetsprogram. Det är en rotationsövning för höften på en ståbräda och den är inte superrolig, men den kommer jag att fortsätta med.

Kommer du att fortsätta med hela rörlighetsprogrammet?
– Ja, rörlighetsprogrammet som jag har från Sophiahemmet, och som vi har byggt på med tiden, kommer att finnas kvar i träning och under matchdag är tanken att jag kör det lite mindre, för det är ett ganska långt program. Men min andra höft har blivit mycket rörligare nu också, så det där programmet kommer jag att fortsätta med.

Hur lång tid tar rörlighetsprogrammet att göra?
– 30, 35 minuter. Jag ska försöka ha gjort det innan fysen börjar så jag är väloljad.

Lyssnar du på musik eller poddar när du kör ditt program?
– Olika. Jag vet inte hur många poddar jag har lyssnat på under de här månaderna. När man är skadad går man mycket själv och det blir både poddar och musik, beroende på humör.

Om du får avsluta med ett poddtips, vilket rekommenderar du då?
– Nu låter jag kanske som en domedagstänkare, men ”I väntan på katastrofen”, med Kalle Zackari Wahlström är bra. Jag har blivit lite inspirerad av dem med prepping och sådana saker. Den har jag lyssnat ganska mycket på.

Torsdagens SHL-omgång

Skellefteå AIK-HV71
MoDo Hockey-Leksands IF
Färjestad BK-Växjö Lakers
Linköping HC-Malmö Redhawks
Frölunda HC-Örebro Hockey
IK Oskarshamn-Luleå Hockey
Rögle BK-Timrå IK

Johannes Hägglund