TABELLJUMBON SLOG SERIELEDARNA

Publicerad:

#FBKIKO

Serieledarna Färjestad tog emot tabelljumbon Oskarshamn under kvällens match i Karlstad. Trots 19 poängs skillnad i tabellen, stod Oskarshamn upp bra mot Färjestad. Så bra att de till slut besegrade Färjestad med 2-1 efter ett matchvinnande mål i matchens slutskede. Segern innebar Oskarshamns första 3-poängare för säsongen.

Period 2

1-0 (EQ) FBK 14:44 34 Michael Lindqvist (3)
Assist: 63 Carl Dahlström (3), 26 Joel Nyström (2)

1-1 (EQ) IKO 19:58 95 Nick Olesen (2)
Assist: 20 Hynek Zohorna (2), 13 Rasmus Bengtsson (2)

Period 3

1-2 (EQ) IKO 18:02 91 Logan Hutsko (3)
Assist: 86 Lukas Jasek (4), 26 Lukas Pilö (1)

Oskarshamn fick chansen i powerplay tidigt in i första perioden, men Färjestads Carl Lindbom inledde matchen mellan stolparna precis lika strålande som han har inlett säsongen. Värmlänningarna kom sedan in i matchen ordentligt och skapade ett flertalet vassa chanser. Efter matchens inledande period stod sig däremot 0-0 på tavlan.

I upptakten av mittenakten fick Victor Ejdsell chansen i ett friläge, men Marek Langhamer höll tätt längs isen i Oskarshamnsmålet. Färjestads Oscar Lawner var senare en stolpträff ifrån sin första fullträff för säsongen, men Oskarshamn hade marginalerna på sin sida. Matchens första mål skulle dock komma, Michael Lindqvist gav Färjestad ledningen med 1-0 i matchens 35:e minut. Oskarshamn avslutade däremot mittenakten med stil, genom en 1-1 kvittering med drygt 1 sekund kvar på klockan.

David Tomasek var i tredje perioden oerhört nära att generera en 2-1 ledning för Färjestad med ett riktigt konstnummer, men det höll inte hela vägen. Oskarshamn låg ständigt på och oroade Färjestad som tillsynes såg väldigt obekväma ut i större delar av tredje perioden. Med knappt 2 minuter kvar av ordinarie speltid tog tabelljumbon ledningen till 2-1, Logan Hutsko med en styrning som överlistade Lindbom. Den ledningspucken såg till att Oskarshamn plockade sin första trepoängare för den här säsongen när de besegrade Färjestad med 2-1 på bortaplan.

Matchstatistik

Spelarstatistik 

Video från matchen 

_____________________________

Sagt om matchen

– Vi borde fått ett bättre resultat med oss, borde fått fler powerplay, tydligen olika situationer som bedöms på olika sätt så jag är besviken på mycket, sammanfattar en besviken huvudtränare, Tomas Mitell, från Färjestadlägret.

– Mår riktigt bra, en riktig krigarinsats. Får bli ett kvitto på jobbet vi gjort när vi besegrar Färjestad. En riktig krigarseger, säger en nöjd Oscar Engsund om Oskarshamns vinst till TV4 Play efter slutsignal.

Se highlights här

I punktform

- Ikväll drabbade serieledarna Färjestad samman mot tabelljumbon Oskarshamn. Inför matchen skiljde det 19 poäng mellan lagen.

- Tabelljumbon gick segrande och tog därmed sin första 3-poängare för säsongen. 

- Färjestads segersvit slutar på 4 matcher medan Oskarshamns förlustsvit tog slut vid 7 matcher.

- Carl Lindbom förlorade ikväll sin första SHL-match efter 6 matcher. Skaplig inledning på säsongen ändå.

- Logan Hutsko avgjorde med mindre än 2 minuter kvar av matchen.

Kommande matcher

Färjestad: Rögle hemma, lördagen den 14 oktober

Oskarshamn: Malmö hemma, lördagen den 14 oktober

Erik Landsjö