• Huvudsponsorer

Lördag Lör 7 Mars Mar
Tisdag Tis 10 Mars Mar
Torsdag Tor 12 Mars Mar
Lördag Lör 19 September Sep
Tisdag Tis 22 September Sep
Torsdag Tor 24 September Sep

Wännström återvänder till Elitserien och Brynäs

30 januari 2013 09:18

Under onsdagen blev det klart att forwarden Sebastian Wännström, som tillhör St. Louis Blues organisation, återvänder till Brynäs. "Vi är jätteglada över att få tillbaka Wännström. Vi känner "Sebbe" och "Sebbe" känner oss. Han är en kille som sprider mycket glädje och mycket energi till laget, säger Brynäs sportchef Michael Sundlöv till klubbens hemsida.


Efter den förra säsongen lämnade Sebastian Wännström Brynäs för spel i St. Louis Blues. Nu är NHL-laget, Brynäs och Wännström överens om att forwarden får återvända till Sverige och spela resten av säsongen med gävlelaget.

– Det ska bli grymt spännande att se hur han utvecklat sitt spel på de månader han varit där borta. Vi ska också se till att han är väl rustad den dag han ska tillbaka, säger BIF:s sportchef till klubbens hemsida.
Wännström anländer till Sverige under onsdagen och BIF hoppas på att forwarden tränar med laget redan i morgon torsdag.