Så spelas SM-slutspel 2023

Lag 1-6 är direktkvalificerade till kvartsfinal medan lag 7-10 spelar åttondelsfinal.

Åttondelsfinalerna spelas i bäst av tre matcher. Sedan spelas kvartsfinalerna, semifinalerna och finalen i bäst av sju matcher. 

Grundregeln i varje slutspelsomgång är att det högst placerade möter det lägst placerade laget i SHL, det näst högst placerade möter det näst lägsta placerade laget i SHL och så vidare (benämnt Rank 1, Rank 2 osv nedan). 

Förklaring, ex:

Å2:3 betyder Åttondelsfinalmöte 2:Match 3
K1:4 betyder Kvartsfinalmöte 1:Match 4

Åttondelsfinaler

Spelas i bäst av tre matcher

Å1:1 Lör 11 mars 15:15 Lag 9 - Lag 8
Å2:1 Lör 11 mars 15:15 Lag 10 - Lag 7
Å1:2 Mån 13 mars 19:00 Lag 8 - Lag 9
Å2:2 Mån 13 mars 19:00 Lag 7 - Lag 10
Å1:3 Tis 14 mars 19:00 Lag 8 - Lag 9
Å2:3 Tis 14 mars 19:00 Lag 7 - Lag 10


Kvartsfinaler

Spelas i bäst av sju matcher

K1:1 Tor 16 mars 19:00 Lag 1 - Lag 8
K2:1 Tor 16 mars 19:00 Lag 2 - Lag 7
K3:1 Fre 17 mars 19:00 Lag 3 - Lag 6
K4:1 Fre 17 mars 19:00  Lag 4 - Lag 5
           
K1:2 Lör 18 mars 15:15  Lag 8 - Lag 1
K2:2 Lör 18 mars 15:15  Lag 7 - Lag 2
K3:2 Sön 19 mars 15:00  Lag 6 - Lag 3
K4:2 Sön 19 mars 15:00  Lag 5 - Lag 4
           
K1:3 Mån 20 mars 19:00 Lag 1 - Lag 8
K2:3 Mån 20 mars 19:00 Lag 2 - Lag 7
K3:3 Tis 21 mars 19:00  Lag 3 - Lag 6
K4:3 Tis 21 mars 19:00  Lag 4 - Lag 5
           
K1:4 Ons 22 mars 19:00  Lag 8 - Lag 1
K2:4 Ons 22 mars 19:00  Lag 7 - Lag 2
K3:4 Tor 23 mars 19:00  Lag 6 - Lag 3
K4:4 Tor 23 mars 19:00  Lag 5 - Lag 4
           
K1:5 Fre 24 mars 19:00  Lag 1 - Lag 8
K2:5 Fre 24 mars 19:00  Lag 2 - Lag 7
K3:5 Lör 25 mars 15:15 Lag 3 - Lag 6
K4:5 Lör 25 mars 15:15 Lag 4 - Lag 5
           
K1:6 Sön 26 mars 15:00 Lag 8 - Lag 1
K2:6 Sön 26 mars 15:00 Lag 7 - Lag 2
K3:6 Mån 27 mars 19:00  Lag 6 - Lag 3
K4:6 Mån 27 mars 19:00  Lag 5 - Lag 4
           
K1:7 Tis 28 mars 19:00  Lag 1 - Lag 8
K2:7 Tis 28 mars 19:00  Lag 2  - Lag 7
K3:7 Ons 29 mars 19:00  Lag 3 - Lag 6
K4:7 Ons 29 mars 19:00  Lag 4 - Lag 5


Semifinaler

Spelas i bäst av sju matcher

S1:1 Fre 31 mars 19:00 Lag 1 - Lag 4
S2:1 Lör 1 april 15:15 Lag 2 - Lag 3
           
S1:2 Sön 2 april 15:00  Lag 4 - Lag 1
S2:2 Mån 3 april 19:00 Lag 3 - Lag 2
           
S1:3 Tis 4 april 19:00  Lag 1 - Lag 4
S2:3 Ons 5 april 19:00 Lag 2 - Lag 3
           
S1:4 Tor 6 april 19:30  Lag 4 - Lag 1
S2:4 Fre 7 april 19:30  Lag 3 - Lag 2
           
S1:5 Lör 8 april 15:15  Lag 1 - Lag 4
S2:5 Sön 9 april 15:00  Lag 2 - Lag 3
           
S1:6 Mån 10 april 19:30 Lag 4 - Lag 1
S2:6 Tis 11 april 19:30 Lag 3 - Lag 2
           
S1:7 Ons 12 april 19:30 Lag 1 - Lag 4
S2:7 Tor 13 april 19:30 Lag 2 - Lag 3

Final

Spelas i bäst av sju matcher

F1 Lör 15 april 15:15 Lag 1 - Lag 2
F2 Mån 17 april 19:30 Lag 2 - Lag 1
F3 Tor 20 april 19:30  Lag 1 - Lag 2
F4 Lör 22 april 15:15  Lag 2 - Lag 1
F5 Mån 24 april 19:30  Lag 1 - Lag 2
F6 Tor 27 april 19:30  Lag 2 - Lag 1
F7 Lör 29 april 15:15  Lag 1 - Lag 2

Till spelschemat för SM-slutspelet